Yargıç, Chokehold Ölümünde Eski New Mexico Memurunu Temizler

Perşembe günü New Mexico’da bir yargıç, polis reformu çağrıları içinde son yıllarda yoğun bir incelemeye doğal olarak tutulan bir uygulama olan, bir adamı boğaz tekniği kullanarak öldürmekle suçlanan eski bir polis memurunu akladı.

Las Cruces Polis Departmanından eski işyar Christopher Smelser, 40 yaşındaki Antonio Valenzuela’nın Şubat 2020’de Las Cruces’teki bir trafik durması esnasında memurlardan kaçmasının peşinden ölümünde ikinci aşama katliam suçlamasıyla karşı karşıya kalmıştı. El Paso’nun ortalama 45 mil batısında bir kent. Polis Departmanı, Bay Valenzuela’nın şartlı tahliye ihlali sebebiyle açık bir emri bulunduğunu ve o kaçarken memurların ona iki kez Taser ateşlediğini söylemiş oldu.

Pazartesi günü başlamış olan bir davada Perşembe günü müdafa ve savcıların argümanlarını dinledikten sonrasında, Üçüncü Yargı Bölge Mahkemesi Yargıcı Douglas Driggers, suçlu bulunması halinde 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilecek olan 29 yaşındaki Bay Smelser’e yönelik suçlamayı reddetti. .

The Las Cruces Sun News’e bakılırsa, Yargıç Driggers mahkemede iddiaları dinledikten sonrasında, “Mahkemenin önündeki sorun, bu jüriye bu sanığın bir kabahat işlemeyi amaçladığını gösteren mühim kanıtların sunulup sunulmadığıdır” dedi. “Bu niyet, kurbanın ölümüne yada büyük bedensel yaralanmasına niçin olmaktı.”

Gazetenin haberine bakılırsa, Yargıç Driggers kafi kanıt olmadığını söyleyerek davayı reddetti.

New Mexico başsavcısı ve ofisi davayı yürüten Hector Balderas yapmış olduğu açıklamada, Yargıç Driggers’ın “jürinin yasadışı chokehold delilleri üstünde karar vermesine izin vermeyerek yanlış yaptığını” söylemiş oldu.

“Yargıcın bugünkü sonucu, esasen Smelser’in meslektaşlarından oluşan jürinin aleyhindeki kanıtları değerlendirme fırsatı olmadan Smelser’ı beraat ettiriyor” dedi.

Bay Smelser’in avukatları Perşembe günü telefon görüşmelerine ve e-posta mesajlarına derhal cevap vermedi.

Minneapolis polis memuru Derek Chauvin’in 2020’de George Floyd’u dokuz dakikadan fazla boynuna diz çökerek öldürmesinden sonrasında polis vahşeti ve boğaz kullanımı ulusal münakaşa mevzusu oldu. Geçen yıl Bay Chauvin, Bay Floyd’u öldürmekten suçlu bulunmuş oldu ve 22 buçuk yıl hapis cezasına çarptırıldı. İtiraz etti.

Geçen hafta, Bay Chauvin de çağdaş hak ihlalleri sebebiyle 21 yıl federal hapis cezasına çarptırıldı.

Las Cruces Polis Departmanı, Bay Smelser’in beraat sonucu hakkında yorum yapmayı reddetti, sadece daha ilkin yapmış olduğu bir açıklamada, Bay Valenzuela’da kullanılan boyun desteğinin vakadan derhal sonrasında yasaklandığını söylemiş oldu.

Las Cruces Şehri, 2020’nin sonlarında Bay Valenzuela’nın ailesiyle anlaşarak 6,5 milyon dolar ödemeyi kabul etti ve Polis Departmanı için jiklelerin yasaklanması ve politikayı ihlal eden herhangi bir memurun derhal görevden alınması da dahil olmak suretiyle fazlaca sayıda siyaset değişikliği yapmış oldu.

Departman, dört senedir departmanda olan Bay Smelser’in, Bay Valenzuela’nın otopsi raporunun açıklanmasının peşinden Haziran 2020’de görevden alındığını söylemiş oldu.

Departman, Las Cruces tıbbi muayenehanesinin Bay Valenzuela’nın boğulma sebebiyle almış olduğu yaralardan öldüğünü belirlediğini söylemiş oldu.

Kadıköy masöz -