‘Top Gun: Maverick’ Tutucu Fanatik Kurgu Panteon’una Giriyor

Bugünkü bülten, The New York Times’ın Kültür masasından gelen bir konuk gönderisidir. Marc TracyKültür ve siyasetin kesişimini tertipli olarak ele alan , Tom Cruise’un son olarak gişe rekorları kıran filmi ve onu öven muhafazakarlar hakkında yazıyor.

Kaçınılmaz Tom Cruise gişe rekorları kıran devam filmi “Top Gun: Maverick”, sinematik bir gerileme olarak selamlandı.

Pek fazlaca eleştirmen, günümüz gençlerine son bir vazife için bir yada iki şey öğretmek suretiyle geri çağrılan, giderek eskiyen bir pilotun öyküsünü, filmin kendisi için pek de ince olmayan bir alegori olarak yorumladı. Film nispeten azca sayıda bilgisayar tarafınca oluşturulan efekt kullanıyor, şimdi 60 yaşındaki Cruise’u canlandırıyor ve gene de dünya genelinde 1 milyar dolardan fazla komisyon almayı başardı.

Sadece gerçekçi it dalaşlarından hoşlanan, gerçek aktörlerin binmiş olduğu gerçek uçaklarla çekilen film izleyicilerinin övgüleri içinde, başka bir topluluk, filmi değerlerini temsil etmiş olduğu ve bakış açısını haklı çıkardığı için benimsedi: muhafazakarlar.

Örnekleme:

  • Florida Valisi Ron DeSantis: “Ezici bir halde uyanmayan herhangi bir film, aslen düzgüsel insanlara hitap edebilir.” (DeSantis o sırada filmi görmemişti; hemen sonra karısının doğum günü için izlediğini söylemiş oldu.)

  • Fox News sunucusu Jesse Watters: “Özür dilemeden Amerikan olan bir film görmeyi fazlaca istiyorduk ve sonunda onu aldık.”

  • tomi lahrentutucu spor kuruluşu OutKick ve Fox’tan: “Top Gun’ın yadsınamaz başarısı, Amerikalıların WOKE’dan bıktığının ve görkemli bir toplumsal hakkaniyet mesajı olmadan bir tek iyi filmler seyretmek istediklerinin kanıtı!!”

Burada neler oluyor?

Muhafazakarların, eğlence endüstrisi tarafınca üretilen ve çoğu zaman sol eğilimli olarak görülen kültürel bir esere el koydukları ve kendileri için talep ettikleri uzun bir anane vardır.

Cumhuriyetçi danışman Doug Heye, “Bu seneler öncesine dayanıyor” dedi ve “başkanlığa bir Hollywood aktörü yada realite TV yıldızı haiz olduğumuzda dahil edildi. Kültür tarafınca kuşatılmış hissediyorlar. Bu his bir tek arttı ve arttı şu sebeple bugün arkasında daha da fazla madde var.”

The Times’ın baş film eleştirmeni AO Scott, “Top Gun: Maverick” de dahil olmak suretiyle filmleri tartışan yakın tarihindeki bir makalesinde, tutucu hareketin dikkate kıymet bir yönünün eğlence sanayisine yönelik düşmanlığı bulunduğunu savundu.

Scott, “Çağıl sağ,” diye yazıyordu, “kendini, sözde kıyılarda kümelenen ve değerlerini hiçbir şeyden kuşku etmeyen bir halka empoze etmek için komplo kuran kültürel seçkinlere karşı tanımlıyor. Bu hesapta Hollywood, akademi ve haber medyasıyla işlevsel ortaklaşa iş içinde hareket ediyor.”

Ve tutucu aktivistlerin Hollywood’a ve öteki kültürel beğeni yaratıcılara karşı düşmanlığı kim bilir asla bu kadar dikkat çekici olmamıştı.

Hareketi kanalize etme kabiliyeti öteki politikacıları (tartışmalı olarak Donald Trump’ınkiler de dahil) geride bırakabilecek olan DeSantis, bu baharda Disney’in kendi eyaletindeki devasa tema parkı için haiz olduğu hususi vergileri ve kendi kendini yöneten ayrıcalıkları iptal ederek dalgalar yarattı. Vali ve şirket, bazı sınıflarda cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğiyle ilgili talimatları yasaklayan yeni çıkarılan bir eyalet yasası mevzusunda çatışmıştı.

“Top Gun: Maverick” bu kültür savaşına karmaşık olmayan, kendini iyi hissettiren vatanseverliği ile girdiğinde – öteki şeylerin yanı sıra, ABD Birliği pilotlarının bilhassa ABD’nın düşmanlarıyla savaşırken ne kadar mükemmel olabileceği hakkında bir film – muhafazakarların uyum duygusu organik olarak geldi.

“Bir şey ortaya çıktığında” dedi Heye, “ve bu, Sylvester Stallone’un işçi sınıfından boksörünün Ivan Drago isminde bir Sovyet dövüşçüsüyle ringe girmiş olduğu 1985 filmi ‘Rocky IV’ün başka bir versiyonuysa, bu öyleki bir şey olur ki, tabanın değerlerini eleştirmeyen bir şey arayan aktivist kısmı için kapılacaklar. ”

Bu, yeni “Top Gun” filmindeki Maverick, Cellat ve öteki pilotların, hangi ülke olursa olsun, Sovyetler Birliği’nin bugünkü dengi ile karşı karşıya geldikleri anlamına gelmiyor. 1986’da çıkan ilk “Top Gun”da olduğu şeklinde, düşman açıkça tanımlanmamıştır.

Filmin vergi indirimleri yada tabanca hakları şeklinde politikalar için ikna edici bir dava oluşturduğunu iddia eden tutucu politikacılar ve medya kişilikleri de değil. Argümanlarının filmin ne olduğundan fazlaca ne olmadığıyla ilgisi var; kendi hususi mevzusu yada karakterleriyle, havasından daha azca ilgisi var.

Tutucu bir film eleştirmeni ve Hollywood’daki Toto web sitesinin sahibi Christian Toto, “Apolitik olmak politiktir” dedi.

“Top Gun: Maverick”i Marvel Beyaz perde Evrenindeki bazı filmlerle ve cinsiyet değiştirilen “Ghostbusters” tekrardan başlatmasıyla karşılaştırdı. Kapsayıcılık mevzusundaki çabaları (çeşitli oyuncu seçimi, eşcinsel ilişkiler), bilhassa antenleri sinematik şekerle birazcık ıspanak sokmaya çalıştıklarını düşündükleri film yapımcıları için aslına bakarsan tetikte olan tutucu seyirciler için amatörce görünebilir. .

Bu tür film yapım kararlarına karşı tutucu alerji alevleniyor, dedi Toto, “seyirci oraya beceriksizce yerleştirildiğini yada hikayeye organik olarak dokunmak yerine bir bildiri gönderildiğini hissettiğinde” dedi.

Toto, “Top Gun: Maverick”te pilotların cüretkar baskın için eğitim almasının çeşitli geçmişlerden geldiğinin liberal mesajlar şeklinde değil, gerçekçi ayrıntılar şeklinde göründüğünü söylemiş oldu.

“Kadro orta derecede çeşitli; Pilot olarak bayanlar var” dedi. “Fakat bunun hakkında yorum yapmıyorlar; senaryoyu bunun üstüne kurmazlar. Bunların, vazife için hayatlarını riske atmaya istekli fazlaca yetenekli insanoğlu olduğu varsayılıyor.”

Gişe detayları muhafazakarların durumuyla çelişmiyor. Paramount’a gore, açılış hafta sonu satışlarının ortalama yüzde 55’i, alışılmadık derecede yüksek bir oran, 35 yaşın üstündeki bilet alıcılarından geldi.

Ve – bu çağda büyük gişe kazancı için alışılmadık bir halde – Box Office Mojo’ya gore “Top Gun: Maverick” ABD Birleşik Devletleri ve Kanada’da dünyanın geri kalanından daha çok para kazanmıştır.

The Daily Wire web sitesinin kurucularından popüler tutucu bir uzman olan Ben Shapiro, yapmış olduğu eleştirilerde filmin yurt içinde yurt dışından daha iyi olacağını tahmin etmişti. “Filmin kendisi oldukça kırmızı, beyaz ve mavi” dedi. “Bu bir tek arka plan olarak kabul edildi. Eskiden filmler böyleydi.”

Çin’in film endüstrisini inceleyen Cenup Kaliforniya Üniversitesi’nde politika bilimi profesörü olan Stanley Rosen, bir röportajda, “Top Gun: Maverick”in, “Hollywood’un Çin’e eskisi kadar ihtiyacı olmadığı” yönünde yükselen bir fikri temsil ettiğini söylemiş oldu.

Filmin başarısı, Hollywood stüdyolarının filmlerini Çinli sansürcüler ve seyirciler için daha leziz hale getirmek için öykü çizgilerini değiştirdiği günlerin – Erich Schwartzel’in yakın tarihindeki “Kırmızı Halı” kitabında belgelenen bir trendin – yavaş yavaş sona erebileceğinin sinyalini verebilir.

Ve Rosen, filmin aslolan siyasal mesajı ne olursa olsun, bir tane olduğu argümanının kendi kullanımları olabileceğini ekledi.

“Uyanıklık yada bunun Reagan periyodu nostaljisi olup olmadığı mevzusundaki tartışmalar” dedi ve “gişe için fazlaca iyi” dedi.

California valisi Gavin Newsom, Cuma günü Washington’da Başkan Yardımcısı Kamala Harris ile öğle yemeği için oturuyor, iki yardımcısı doğruladı.

Newsom için, resmi olarak bir ödülü kabul edebilmesi ve milletvekilleri ve Biden yönetim yetkilileriyle siyaset mevzularını tartışabilmesi için meydana getirilen seyahat, bir temizlik turu olarak ikiye katlandı.

Perşembe günü, Newsom, Times’daki meslektaşlarım ve diğerlerinin liberal seçmenlerin 79 yaşındaki komutan için başka bir vazife için bilhassa istekli olmadığını öne devam eden bir haber girdabı içinde, Başkan Biden’ın 2024’te Demokrat Parti’nin talibi olmasını desteklediğini açıkça söylemiş oldu. şef.

Bu mütevazi haber bülteni de dahil olmak suretiyle haber raporları, Newsom’un Demokrat Parti’de bir önder olarak yükselişinin, onu uzun süreden beri bağlaşık ve ihtimaller içinde bir devlet içi rakibi olan Harris ile varsayımsal Biden’siz bir cumhurbaşkanlığı ön seçiminde rekabete sokabileceğini kaydetti.

Bu hikayeler, California’da valinin personelini eğlendirirken, başkan yardımcısının ofisinin dikkatini çekti. Her iki taraf da iki önder içinde rekabet olmadığında ısrar ediyor.

Perşembe günü gazetecilere konuşan Newsom, Harris’in başkan yardımcısı olarak “mükemmel” bulunduğunu söyleyerek gönüllü oldu ve “devamlı yaptığımız şeklinde, bir tek check-in yapacaklarını” söylemiş oldu. Sadece Harris’in görevde karşılaşmış olduğu belirtilmemiş “kısıtlamalara” değindi ve “kamusal hayatta çoğumuz için zor bir süre” bulunduğunu söylemiş oldu.

Öğle yemeği menüsünde ne olduğu sorulduğunda, bir Newsom yardımcısı bir metinde latife yapmış oldu: “Arsenik ve bilek güreşi. Olağan.”

Okuduğunuz için teşekkürler.

– Blake

Noksan olduğumuzu düşündüğün bir şey var mı? Daha fazlasını görmek istediğin bir şey var mı? Sizden haber almak isteriz. Bizlere e-posta gönderin [email protected].

Kadıköy masöz -