Pandeminin başlamasından derhal ilkin 360’tan fazla gazete kapanmış oldu.

Salgın ülkenin mahalli gazeteleri için fena oldu. Fakat kim bilir bazılarının korkmuş olduğu kadar fena değil.

Northwestern Üniversitesi’nin gazetecilik okulundan yeni bir rapora bakılırsa, ABD’deki 360’tan fazla gazete pandeminin başlamasından derhal ilkin kapanmış oldu.

Aynı hız – haftada ortalama iki kapanış – pandemiden ilkin de yaşanıyordu. Birçok gazete analisti, koronavirüsün yarattığı ekonomik koşulların, bilhassa reklamların azalmasının, oranın oldukça artmasına niçin olacağını düşünmüştü.

Raporun yazarı Penelope Muse Abernathy, “İyi haber şu ki, pandemi başlarken oldukça fazla korku vardı ve bunun birçok gazete için bir tür ölüm çanı olacağına dair oldukça ciddi bir ekonomik daralma yaşadık” dedi. ve Northwestern’in Medill School of Journalism, Media, Integrated Pazarlama Communications’da konuk profesör. “İyi haber şu ki, olmadı. Fena haber, ya da ilgili haber, 2005’ten beri gazeteleri kaybettiğimiz oranda kaybetmeye devam ediyoruz.”

Rapora bakılırsa, kapatmalar, mahalli haberlere sınırı olan erişimi olan bölgeler olan sözde haber çölleri sorununu devam ettirdi. Amerikalıların beşte birinden fazlası şimdi bu şekilde bir yerde ya da o şekilde olma riski taşıyan bir yerde yaşıyor.

Genel olarak, ABD Birleşik Devletleri’ndeki 2.500 gazete – bunların dörtte biri – 2005’ten bu yana kapanmış oldu. Ülke, 2025 yılına kadar gazetelerinin üçte birini kaybetmeye hazırlanıyor. Ve birçok yerde, ayakta kalan mahalli medya kuruluşları, personel ve sirkülasyon.

Raporda, mahalli gazeteciliğe meydana getirilen yatırımların esas olarak daha büyük pazarlara odaklandığı tespit edildi. Bu, yüksek kaliteli haber kuruluşlarına erişimi olan ve olmayan topluluklar içinde bir eşitsizlik yarattı.

Hanımefendi Abernathy, “Bu, gazetecilik açısından bölünmüş bir ulusu besliyor ve gazetecilik açısından bölünmüş bir ulusunuz olduğunda, siyasal, kültürel ve ekonomik bölünmelerimizi şiddetlendiriyor” dedi.

Rapora bakılırsa, mahalli gazeteciliğin karşı karşıya olduğu tehdide bir çözüm olarak kabul edilen Gannett benzer biçimde büyük medya şirketleri, başarısız gazeteleri hızla satıyor yada kapatıyor. Dahası, “stratejik ve finansal kararlarını izahat, en büyük hissedarlarını belirleme ve senelik kazançlarını bildirme yükümlülüğü” olmayan hususi sektöre ilişkin bölgesel medya şirketlerinin, bocalayan gazetelerin birçoğunu satın almış olduğu açıklandı.

Hanımefendi Abernathy, “Gerçek şu ki, okul yönetim kuruluna kimi seçtiğim beni, kime oy verdiğimden oldukça daha çok etkiliyor” dedi. “İşte bu yüzden, bu zor durumdaki topluluklarda mahalli haberleri tekrardan yapmaya geri dönmeliyiz.”

Masaj -