Muhabir İçgüdüsü ile Düzenlemek

Andrew Hinderaker, personel editörü, Fotoğraf

The Times’da fotoğraf editörü olarak çalışmaya başlamadan ilkin, New York’ta çeşitli yayınlar için portrelerden son dakika haberlerine kadar çeşitli görevler alarak foto muhabiri olarak çalıştım.

Editörlerin direktifiyle işten işe koştum, fakat o editörlerin tüm gün ne yaptığını hakikaten anlamadım. Şimdi, maksimum tesir için kullanıldığından güvenilir olmak için fotoğrafçılarımız ve emek harcamaları adına savunmada mühim bir rol oynadığımızı görüyorum.

Yeni fotoğrafçılarla çalışmak işimin en ödüllendirici kısımlarından biri. İlk görevlerinde gezinirken onları desteklemeyi ve The Times’ın katkıda bulunan havuzunun bir parçası olmayan insanları getirmeyi seviyorum.

Bir fotoğrafçı olarak emek harcama deneyimimin, süreci bir fotoğrafçının bakış açısından görmeme destek bulunduğunu düşünüyorum. Kimi zaman bu, travmatik bir şey çekmiş bir fotoğrafçıyla uzun telefon görüşmelerini yada editör meslektaşlarımın özgür fotoğrafçıların sahada karşılaştıkları koşulları anlamalarına destek olmayı ihtiva eder.

Andrew LaVallee, editör, Sanat ve Eğlence

Daha iyi bir editörüm şu sebeple işe muhabir olarak başladım. Boş bir dosyaya bakıp sözlerimin onu doldurmasını beklemenin iyi mi bir şey bulunduğunu biliyorum; son teslim zamanı için bilinmeyen bir mevzu üstünde kafa yormak; bir hikayede bir şeyler yanlış olduğunda ve üstünde başka kimsenin adı olmadığında müzikle yüzleşmek.

Fena editörlerle çalışmanın iyi mi bir şey bulunduğunu biliyorum – dikkatsiz olanlar, duyarsız olanlar, daima haklı olduklarını düşünenler – ve bunun yerine doğru ifadeyi kendi kendine bırakan tipte olmaya çalışın, bu şekilde olmasa bile BT.

Bir editör olarak ne kadar fazlaca vakit harcarsam, muhabirler tarafınca o denli alçakgönüllü olurum. Yazdıklarını, sorduklarını, işlerini yaparken asla aklıma gelmeyen şeyleri fark ettiklerini giderek artan bir halde hissediyorum. Kimi zaman öğrendiklerimle şimdi fazlaca daha iyi bir muhabir olacağımı düşündürüyor, fakat çoğunlukla bu ortaklığa layık bir editör olmak için adım atmamı sağlıyor.

Kadıköy masöz -