Manchin, İklim ve Vergi Müzakerelerinin Fişini Çekerek İç Planları Küçültüyor

WASHINGTON – Batı Virginia Demokrat Senatörü Joe Manchin III, Perşembe günü Başkan Biden’ın gündeminin mühim parçalarını kurtarmak için müzakerelerin fişini çekti ve partisinin liderlerine iklim yada enerji programları için fon sağlamayacağını yada varlıklı Amerikalılar ve firmalar.

Muhalefeti eşit olarak bölünmüş Senato’da Bay Biden’in ekonomik paketini fiilen durduran tutucu eğilimli bir Demokrat olan Bay Manchin’in sonucu, partisinin geniş bir toplumsal güvenlik ağı, iklim ve vergi paketini yürürlüğe koyma çabalarına yıkıcı bir darbe indirdi.

Son aylarda Demokratlar, bir zamanlar öngördükleri kapsamlı girişimin bir kısmını bile desteklemeyi kabul edeceğini umarak, Bay Manchin’i kazanmak için bu şekilde bir plan için hırslarını kestiler. Ani değişimi bu özlemleri boşa çıkardı.

Vardiya, Bay Manchin’in desteğini kazanabilecek bir paketi bir araya getirmek için haftalarca devam eden özenli müzakerelere son verdi. Batı Virjinya’nın ansızın görüşmelerden çekilmesinden ve oldukça daha büyük bir planı reddetmesinden yedi ay sonrasında geldi.

Bay Manchin’in sözcüsü Sam Runyon, “Enflasyon yüzde 9,1’e yükselirken, yiyecek ve gaz satın almak için savaşım eden milyonlarca Amerikalı için siyasal manşetlerin hiçbir kıymeti yok” dedi. Senatör Manchin, liderlerin siyasal gündemleri bir kenara bırakma, tekrardan değerlendirme yapma ve ülkenin karşı karşıya olduğu ekonomik gerçeklere uyum sağlama zamanının geldiğine ve enflasyon ateşini körükleyen adımlardan kaçınmanın zamanının geldiğine inanıyor.”

“Senatör Manchin masadan uzaklaşmadı” diye ekledi.

Perşembe sabahı itibariyle Demokratlar, Bay Manchin’in ulusal borç, vergi reformu ve ilaç fiyatlarına yönelik tekrarlanan çağrılarını takip etmeleri koşuluyla bir anlaşmaya varılabileceği mevzusunda ihtiyatlı bir halde iyimser kaldılar.

Washington Post daha ilkin, münakaşa hakkında informasyon verilen iki şahıs tarafınca onaylanan görüşmenin ayrıntılarını bildirdi.

Demokratlar Senato’yu %50-50’lik bir çoğunlukla ellerinde tuttukları için, Bay Manchin, partinin, kendisine izin verecek hususi bir süratli bütçe süreci kapsamında hareket etmeyi düşündüğü iç siyaset paketi üstünde veto yetkisini etkin bir halde kullanabildi. bir filibuster’ı atlayın ve kolay bir çoğunlukla geçin. Demokratlar bu sonbaharda yapılacak ara seçimlerde kayıplara hazırlanırken, paket partinin Beyaz Saray’ı ve Kurultay’nin her iki kanadını elinde tutarken mühim harcama ve vergi yasalarını yürürlüğe koymak için son şansı olabilir.

Herhangi bir iklim ve enerji hükümlerini reddeden Bay Manchin, tek başına Bay Biden’in iddialı iklim gündemini ve iklim değişikliğinin bedelini ele almaya yönelik Amerikan tarihindeki en büyük tek federal yatırımı paramparça etmiş şeklinde görünüyordu.

Sonucu, fiyatların Haziran ayında yüzde 9,1’e yükseldiğini ve enflasyonla ilgili mevcut korkuları ve her gün Amerikalılar için artan maliyetleri artırdığını gösteren bir raporun arkasından geldi. Sadece Bay Manchin uzun süredir enflasyon ve ulusal borç hakkında alarmlar verirken, bununla beraber vergi kanununu elden geçirmeye açıklığını da korumuştu, görünüşe gore bu pozisyonu tersine çevirmişti.

Bay Manchin’in oyunu kazanmak için emek veren Demokrat yetkilileri hayrete düşürdü. Cuma gününe kadar Demokratlar, mühim bir Medicare fonunun ödeme enerjisini çoğaltmak için bazı yüksek gelirli Amerikalıların vergilerini artırmaktan elde edilmiş fonları kullanma planı çevresinde birleştiklerini söylediler.

Sadece bilhassa iklim ve enerji tedarikini savunanlar için yıkıcıydı. Bay Schumer ile konuşan bir şahıs, Perşembe gecesi çeşitli iklim aktivistlerine meydana getirilen çağrılarda, Bay Schumer ve ekibinin kabukları sarsıldığını ve bir tek birkaç saat öncesine kadar bir anlaşmanın hala mümkün olduğuna inandıklarını söylemiş oldu.

Kurultay’nin eylemi olmadan, Bay Biden’ın bu on senenin sonuna kadar ABD emisyonlarını kabaca yarıya indirme hedefine ulaşmak olanaksız olacak. Bu hedef, gezegenin iklimi sanayi öncesi seviyelere kıyasla ortalama 1,5 santigrat aşama ısınmada stabilize etmesini amaçlıyordu.

Dünya şimdiden ortalama 1,1 santigrat aşama yada ortalama 2 Fahrenhayt aşama ısındı. İklim değişikliğiyle savaşım için harekete geçme sorumluluğunu üstüne alan milletvekilleri ve aktivistler Perşembe gecesi öfkelerini dile getirdiler.

Oregon Demokratı ve Senato Finans Komitesi başkanı Senatör Ron Wyden, “Bilhassa iklim ve enerji alanındaki neredeyse tüm problemler çözüldüğünden, burada hayal kırıklığımı şekerleme yapmayacağım” dedi. “Bu, iklim değişikliğinin en yıkıcı ve maliyetli etkilerini önlemek için son şansımız. Bir on yıl sonrasında geri dönerek trilyonlarca olmasa da yüz milyarlarca insanoğlunun ekonomik zarar görmesini önleyemeyiz ve kaçınılmaz insan bedelini geri alamayız.”

“Umduğumuz şeklinde ilerleyemezsek, bu paketi mümkün olduğunca kurtarmamız gerekiyor” diye ekledi. “Başarısızlığın bir seçenek olmadığı ifadesi aşırı kullanılıyor, sadece burada başarısızlık hakikaten bir seçenek değil.”

Kurultay Demokratlarına iklim mevzuatı mevzusunda tavsiyelerde bulunan California Santa Barbara Üniversitesi’nde çevre politikası profesörü Leah Stokes, Perşembe gecesi kendisinin ve öteki aktivistlerin, bilim adamlarının ve yasama mensubunun müzakerelere döktüğü aylarca devam eden emek harcamaları anlatırken ağladı.

“Bahisler oldukça yüksek” dedi. “Kendi çocuklarımızı mahkum etmesi bir tek çıldırtıcı.”

Birçoğu Bay Manchin’e karşı öfkeden köpürüyordu. Onu, bir aşamada emisyonlarda büyük bir düşüş sağlamak için kafi olacak bir paketi sularken ve ek olarak iklim hedeflerini engellemiş olan fosil yakıt projelerini eklerken, aralarına müzakerecileri sıkıştırdığı için eleştirdiler. Kurultay yardımcıları, görüşmelerin son günlerinde temiz enerji vergi indirimlerinin kesildiğini ve Bay Manchin’in açık deniz petrol ve gaz kiralama onayını dahil etmek ve eyaletinde bir fosil yakıt projesine izin vermek için çalıştığını söylemiş oldu.

Kar amacı gütmeyen bir grup olan Tutucu Seçmenler Birliği’nin hükümet işlerinden görevli kıdemli başkan yardımcısı Tiernan Sittenfeld, Bay Manchin’in gelecek nesilleri kınadığını söylemiş oldu.

“Hakikaten kelimeler yok, en azından The New York Times’ta ne kadar dehşete düştüğümüz ve öfkeli olduğumuz hakkında basılmaya uygun kelimeler” dedi.

Kadıköy masöz -