Katılan birçok taraf, harp suçları soruşturmalarını karmaşıklaştırıyor.

Perşembe günü Ukrayna’nın merkezindeki bir şehre Rus roket saldırısı, üçü çocuk minimum 23 kişiyi öldürdü. İki hafta ilkin, füzeler Odesa civarlarındaki binalara çarparak 21 kişiyi öldürdü. Kiev’in Bucha banliyösünde haftalarca siviller Rusya’nın saldırısının yükünü çekti – bisikletlerinde ya da sokakta yürürken öldürüldüler ya da elleri bağlı olarak infaz edildiler.

Sivil bölgelere yönelik fark gözetmeksizin meydana getirilen Rus saldırıları, işgalinin bir özelliği haline geldi ve bu hafta Lahey’deki internasyonal bir konuşma, Ukrayna’daki ezici harp suçları iddialarına yönelik bir yaklaşımı koordine etmeye çalıştı.

Sadece müfettişler, 20.000 kadar harp suçu soruşturması, birden fazla ülke ve internasyonal kuruluşun iş başlangıcında olduğu ve bir mahkumiyete varmak için yüksek bir kanıtlama yükü ile sıkıntılı bir zorlukla karşı karşıya. Sorunları daha da karmaşık hale getiren, soruşturmalar harp devam ederken devam ediyor. Kremlin, kuvvetlerine yönelik iddiaları reddetti ve Rusya Müdafa Bakanlığı, vahşetlerin açık kanıtlarını “düzmece” olarak nitelendirdi.

Savcılar, ulusal ve internasyonal savcıların kanıt ve şahit ararken birbirlerine takıldıkları bir durumu önlemek istiyor. Perşembe günü, Internasyonal Ceza Mahkemesi savcısı Karim Khan, soruşturmaları koordine etme ve birçok tarafın “kabahat mahalline koşan” bir “izgâhtan” kaçınma gereğini altını çizdi.

Bu hafta Lahey’de, ABD Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği ülkeleri de dahil olmak suretiyle 45 ülkeden temsilciler, vahşet ile alakalı ifadeleri dinlediler ve UCM, Ukrayna başsavcısı ve Birleşmiş Milletler’in çabalarına destek olmak için ortalama 20 milyon dolar taahhüt ettiler.

Uzmanlar, 1998’de kitlesel vahşet vakalarını ele almak suretiyle kurulan Internasyonal Ceza Mahkemesi’nin birçok engel olmasına karşın Rusya’ya hesap verebilirlik için mühim bir yol olabileceğini söylüyorlar. Ne Rusya ne de Ukrayna mahkemenin 123 üye ülkesi içinde yer almıyor, sadece Ukrayna mahkemeye kendi topraklarında işlenen suçlar mevzusunda yargı yetkisi verdi.

Hollanda dışişleri bakanı Wopke Hoekstra Perşembe günü düzenlemiş olduğu basın toplantısında Hollanda’nın geçici bir internasyonal Ukrayna harp suçları mahkemesi oluşturmayı düşündüğünü söylemiş oldu.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, kurtarma ekiplerinin doğu cephesindeki çatışmalardan uzak bir kent olan Vinnytsia’ya Perşembe günkü roket saldırısının enkazını kazmış olduğu sırada bile konferansa video vesilesiyle hitap etti. “Bu Rus terör eylemidir” dedi.

Çarşamba günü, ABD Dışişleri Bakanı Antony J. Blinken, Rus makamlarının260.000’i çocuk olmak suretiyle 900.000 ila 1.6 milyon Ukrayna vatandaşı evlerinden Rusya topraklarına, çoğu zaman uzak doğudaki izole bölgelere “sınır dışı edildi”. Korunan kişilerin yasa dışı naklinin Cenevre Sözleşmesi’nin ihlali ve harp suçu bulunduğunu söylemiş oldu.

Rusya, 1,5 milyon Ukraynalının şu anda Rusya’da bulunduğunu kabul etti, sadece kendi güvenlikleri için tahliye edildiğini iddia etti.

Cenk suçu davalarının zamanı, savcıların Rusya’nın Ukrayna’daki savaşıyla ilgili dava açmasının zor olacağını gösteriyor.

Slobodan Miloseviç, Charles Taylor ve Saddam Hüseyin aleyhine en önde gelen kovuşturmalardan üçü, iktidarı yitirmiş liderlere karşı açıldı; hiçbir görevdeki başkan internasyonal bir mahkemeye teslim edilmedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir V. Putin, ülkesinde mühim bir desteğe haiz ve Çin, Türkiye ve İran da dahil olmak suretiyle öteki büyük ulusların liderleriyle kuvvetli bağlar geliştirdi.

Cenk suçlarını kanıtlamak ve bilhassa belirli bir eylemi kimin emrettiğini kanıtlamak da fazlaca zor olsa gerek. Bay Putin davasında, savcılar, belirli vahşetlere neden olan belirli emirler verdiğini, suçları bildiğini yada bu tarz şeyleri önlemek için hiçbir şey yapmadığını kanıtlamak zorunda kalacaklardı.

Savcılar ek olarak Rus komutanlarının sivil yapıları kasıtlı olarak hedef aldıklarını yada sivil ve askeri hedefler içinde fark yapmayan saldırılar esnasında onları vurduklarını göstermek zorunda kalacaklardı. Bu tür kanıtları yada tanıklığı elde etmek yakın gelecekte, en azından harp devam etmiş olduğu sürece olanaksız olabilir.

Marlise Simons Paris’ten raporlamaya katkıda bulunmuş oldu.

Kadıköy masöz -