İşte Demokratların Büyük Yurtiçi Gündem Tasarısı Iyi mi Daraldı?

WASHINGTON – Buna inanılmaz küçülen iç siyaset girişimi diyelim.

Demokratlar, bu yaz Başkan Biden’ın kapsamlı toplumsal politikası, iklim değişikliği ve vergi paketinin parçalarını kurtarmak için uğraşırken, müzakereleri, siyasal gerçekliğe ve ekonomik değişimlere boyun eğme mevzusundaki hırslarını ne kadar büyük seviyede frenlemek zorunda olduklarını altını çizdi.

Bir zamanlar, bazı liberallerin 6 trilyon dolar kadar harcayacağını öngördüklerini söylediği, beşikten mezara dönüşümsel bir toplumsal güvenlik ağı planı olan şey – parasız okul öncesi, uygun fiyatlı çocuk bakımı, ulusal ücretli izin ve iklim değişikliğini frenlemek için büyük yeni programlar ile – şimdi bu bileşenlerin hiçbirini içermeyen oldukca daha ufak bir teklif olarak ortaya çıkıyor.

Paket, Perşembe günü Batı Virjinya Demokrat Senatör Joe Manchin III’ün New York Demokratı ve çoğunluk lideri Senatör Chuck Schumer’e maliyeti düşürme planının ötesine geçen bir yasayı desteklemek istemediğini söylediğinde bir başka darbe aldı. Reçeteli ilaçlar ve Affordable Care Act sübvansiyonlarını uzatın.

Şiddetli geri ölçekleme, partinin oldukca ince çoğunlukları ve Bay Manchin’in bazı meslektaşlarının en maliyetli planlarından bazılarını benimsemeyi reddetmesi tarafınca yönlendirildi. Sadece bu bununla beraber, koronavirüs pandemisinin başlangıcında özgür iç federal harcamalar ve hükümetin ulusun sorunlarıyla yüzleşmesinde kuvvetli bir rol lehine ortaya çıkan kısa fakat kuvvetli bir siyasal konsensüsün ölümünü de yansıtıyor. Ara seçimler öncesinde enflasyon ve öteki ekonomik kaygıların artmasıyla Demokratlar, dar bir paket için bu yıl büyük yeni federal girişimleri yürürlüğe koyma isteklerini bir kenara bırakmaya hazırlanıyorlar.

İşte Demokratların iç mevzuatının iyi mi ve nerede küçüldüğüne bir bakış.

Iyi mi başladı: Geçen yılki bütçesinde Bay Biden, Medicare’i işitme, görme ve diş tedavilerini kapsayacak şekilde genişletmeyi önerdi; on yılda ortalama 350 milyar dolara mal olduğu tahmin edilen bir teklif ve bazı ilerici Demokratlar daha da ileri giderek uygunluk yaşını 60’a düşürmeyi umdular. 65’ten 200 milyar dolara mal olacak bir değişiklikle.

iyi mi daraldı: Meclis sonbaharda 2,2 trilyon dolarlık tasarıyı kabul ettiğinde, Medicare’in duruşmalarını karşılamak, Uygun Bakım Yasası kapsamındaki kişiler için sıhhat hizmeti primlerini azaltmak ve ek dört milyon için sigorta sağlamak için 165 milyar doları içeriyordu. Medicaid vasıtasıyla insanoğlu.

Şimdi nerede duruyor: Müzakereler şimdi, Mart 2021’de 1,9 trilyon dolarlık pandemik yardım planının bir parçası olarak yürürlüğe giren ve yıl sonunda sona erecek olan genişletilmiş Uygun Bakım Yasası sübvansiyonlarının genişletilip dahil edilmeyeceğine odaklandı.

Demokratlar ek olarak, bu ay üst düzey Senato kuralları yetkililerine sunulan bir taslağa gore, ilk kez Medicare’in reçeteli ilaçların fiyatlarını direkt düzenlemesine izin verecek reçeteli ilaçların maliyetini düşürmeyi amaçlayan bir plan yayınladı. Medicare hastalarından reçeteli ilaçlar için ödemeleri istenebilecek cepten miktarı her yıl 2.000 ABD doları ile sınırlayacak ve ilaç şirketlerinin tutarları ne kadar artırabileceğini sınırlayacaktır.

Iyi mi başladı: ABD Birleşik Devletleri’nin on senenin sonuna kadar emisyonlarını 2005 seviyelerinin minimum yüzde 50 altına indireceğini taahhüt eden Başkan Biden, açık deniz sondajlarının yasaklanması ve bir Sivil İklim Birliği kurulması da dahil olmak suretiyle çeşitli iklim önerileri çağrısında bulunmuş oldu.

iyi mi daraldı: Ülkenin en oldukca petrol ve gaz üreten eyaletlerinden birinden tutucu eğilimli bir Demokrat olan Bay Manchin, en mühim tedbir de dahil olmak suretiyle iklim hükümlerinin birçoğunda, kömür ve gazla çalışan bir programın yerini alacak bir programa karşı çıktı. rüzgar ve güneş enerjisi ile elektrik santralleri. Meclis’ten geçen plan, fosil yakıt emisyonlarını azaltmak için tasarlanmış programlar için 555 milyar dolar ayırdı.

Şimdi nerede duruyor: Demokratlar daha ufak bir iklim ve enerji paketini tartışıyorlar, sadece Bay Manchin’in Perşembe günkü sonucu, bu şekilde bir planın geçme şansını etkili bir halde ortadan kaldırıyor.

Iyi mi başladı: Meclis tarafınca kabul edilen mevzuat, dört haftaya kadar federal ücretli aile ve sıhhat izni ve evrensel anaokulunun yanı sıra kolej mali yardımı, çocuk bakımı ve barınma desteği için milyarlarca dolar sağlamaya yönelik teklifleri içeriyordu. Ek olarak, 2021’in sonunda sonlanmış çocuklu ailelere genişletilmiş aylık ödemelerin uzatılmasını da içeriyordu.

iyi mi daraldı: Bay Manchin programların çoğuna karşıydı ve geçen yaz bir notta Bay Schumer’e multitrilyon dolarlık paket mevzusundaki tutumunu özetleyen, en azından onları “araçları kontrol etmek” istediğini – sınırlayıcı bulunduğunu hususi olarak belirtti. onları bir tek onlara en oldukca gereksinim duyan Amerikalılara.

Şimdi nerede duruyor: Demokratlar, ortaya çıkan 1 trilyon dolarlık planın yarısından fazlasını harcamayı sınırlamak istemedikleri için, bu tekliflerin dahil edilme şansı yok.

Iyi mi başladı: Demokratlar, paketi yalnızca iç harcamalar için gelir elde etmek için değil, bununla beraber vergi yasasını daha adil hale getirmek ve zenginler üstündeki vergileri büyük seviyede çoğaltmak için kullanma mevzusunda büyük emellere sahipti. Meclisten geçen paket, 10 yılda ortalama 1,5 trilyon dolar getireceği tahmin edilen yüksek gelirliler ve firmalar üstündeki mühim vergi artışlarıyla ödenecekti. Demokratlar başlangıçta, Cumhuriyetçilerin 2017’de uyguladığı vergi indirimlerinin temel bileşenlerini geri almayı öngörmüştü.

iyi mi daraldı: Arizona’dan merkezci Demokrat Senatör Kyrsten Beyaz perde, en varlıklı firmalar ve insanoğlu için bir çok vergi oranını artırma planına direndi. (Kadın Beyaz perde, öteki vergi artırma fikirlerini destekledi, sadece bazıları öteki senatörlerin tepkisiyle karşılandı.)

Şimdi nerede duruyor: Senato Demokratları, bir hukuk şirketi yada tıbbi muayenehane benzer biçimde direkt geçişli bir işletmeye haiz olmaktan elde edilmiş gelire yüzde 3,8 oranında ek bir vergi uygulayarak bazı yüksek gelirli Amerikalılara vergileri artırmaya yönelik bir plan çevresinde birleştiler. . Sadece Bay Manchin Perşembe günü bu adımın bile masadan kalktığını belirtti.