İsrailliler Biden’ı överken, bazı Filistinliler onun ziyaretini protesto ediyor.

Filistinliler Cuma günü Kudüs ve Beytüllahim’de, ABD’nin İsrail’e desteği ve Biden yönetiminin Filistinlilere yönelik politikalarına yönelik yaygın hayal kırıklığının ortasında Filistin lideri Mahmud Abbas ile bir araya gelen Başkan Biden’in ziyaretini protesto etti.

Beytüllahim ziyaretinin arifesinde Biden yönetimi, Filistin hizmetlerine yüz milyonlarca dolarlık yeni fon sağlandığını duyurdu ve İsrail’in Batı Şeria’nın Filistin tarafınca yönetilen bölgelerinde 4G telefon alımını kabul ettiğini söylemiş oldu.

Finansman, bilhassa Filistin hastanelerinin canlandırılmasına destek olacağını söyleyen bazı Filistinli yetkililer tarafınca memnuniyetle karşılandı. Sadece bazı Filistinli protestocular için bunlar, bir Filistin devleti olasılığını ilerletmek için fazlaca azca şey meydana getiren parça parça jestlerdi.

Batı Şeria, Nablus’ta siyasal bir aktivist olan Suhaib Zahda, “Öteki her şeyi bıraktılar” dedi, “4G istemek için mi?”

Filistinliler, Washington’un İsrail-Filistin çatışmasında yansız bir halde arabuluculuk yapma kabiliyetini uzun süredir sorguluyorlar, İsrail’e Birleşmiş Milletler’deki kuvvetli Amerikan desteğini ve ABD’nin İsrail’e mali ve askeri desteğinin büyüklüğünü gerekçe göstererek, kümülatif olarak Dünya’dan bu yana öteki tüm ülkelerden daha çok Amerikan yardımı aldı. II. Cenk.

Bazı Filistinliler, başlangıçta Bay Biden’in başkanlığını Trump yönetiminden memnuniyetle karşılanan bir rahatlama olarak gördüler. Sadece şimdi birçoğu, Biden yönetimini, Trump periyodu politikalarını tersine çevirememesi sebebiyle bir hayal kırıklığı olarak görüyor.

Perşembe günü Bay Biden, “İsrail Devleti ile Filistin halkı içinde kalıcı bir görüşme barışı” çağrısında bulunarak ve çatışmaya iki devletli bir çözüme verdiği desteğin altını çizerek Filistin devletine verdiği desteği tekrardan dile getirdi.

Sadece İsrail muhalefetinin arkasından yönetimi, her ikisi de Bay Trump döneminde kapatılan ABD’nin Kudüs’teki Filistinlilere konsolosluğunu yada Washington’daki Filistin misyonunu tekrardan açmadı. Ek olarak, Trump yönetiminin Batı Şeria’daki dünyanın bir çok tarafınca yasadışı kabul edilen İsrail yerleşimlerini meşrulaştırmasını resmen iptal etmedi.

Nablus’tan siyasal aktivist Bay Zahda, Bay Biden’in Beytüllahim ziyaretinin büyük seviyede boş bir jest bulunduğunu söylemiş oldu. 39 yaşındaki Bay Zahda, “Filistinliler, ABD’yi ister finanse ederek ister İsrail’i siyasal olarak destekleyerek işgalde bir ortak olarak görüyorlar” dedi.

Filistinlilerin Biden yönetimine yönelik eleştirileri, Mayıs ayında Batı Şeria’da Filistinli Amerikalı gazeteci Shireen Abu Akleh’in öldürülmesinin arkasından arttı. Bir Birleşik Devletler hükümeti soruşturması, Hanımefendi Abu Akleh’in muhtemelen İsrail ateşi tarafınca öldürüldüğünü tespit etti, sadece yetkililer, Washington’un İsrail’i herhangi bir İsrail askeri hakkında cezai soruşturma başlatması için zorlamayacağını söylemiş oldu.

Filistinli bir avukat ve Ramallah’ta bir protesto organizatörü olan Diala Ayesh, birçok genç Filistinlinin artık herhangi bir ABD yönetiminden umudunun kalmadığını söylemiş oldu.

26 yaşındaki Hanımefendi Ayesh, Bay Biden için “Açıkçası ondan bir şey talep etmiyor yada beklemiyoruz” dedi. Abbas’ın toplantıyı hep beraber reddetmesini ve bizi ve kendisini aşağılanmadan kurtarmasını ummuştuk.

Cuma günü konvoyu Batı Şeria’dan geçerken, cumhurbaşkanı şu yazılı büyük pankartları geçti: “Bay. Sayın Başkan, bu bir apartheiddir.”

1990’ların başına kadar Cenup Afrika’yı yöneten ırkçı hukuk sistemine atıfta bulunan bu terim, İsrail’in Filistinlilere yönelik muamelesi mevzusundaki tartışmalarda patlayıcı bir suçlama. Azca fakat artan sayıda İsrailli ve internasyonal gözlemci İsrail’i bir tür apartheid uygulamakla suçluyor, Filistinlilerin en azından 1960’lardan beri yaptıkları iddiaları yineliyor; İsrail hükümeti bunu temelsiz bir karalama olarak kınıyor.

Masaj -