İnceleme: Paul Pringle tarafınca ‘Fena Kent’

KÖTÜ ŞEHİR: Melekler Şehrinde Çekince ve Güç, Paul Pringle tarafınca


Paul Pringle tarafınca kaleme alınan “Bad City”, Mart 2016’da Pasadena, Kaliforniya’da gazetecilerin ödüllendirdiği türden bir tüyoyla başlıyor: Bilinçsiz bir genç hanım. Uyuşturucu malzemeleriyle dolu bir otel odası. Cenup Kaliforniya Üniversitesi’nin prestijli Keck Tıp Okulu’nun dekanı olan, yardım istemeye isteksiz, yaşlı bir adam dost.

Los Angeles Times’ta araştırmacı bir muhabir olan Pringle, daha kuvvetli bir insanın fena davrandığına dair bir hikayeyi, geçimini sağlamak için şehrin en etkili insanlarını takip eden birinin ekmek ve tereyağlı işi hakkında bir hikayeyi çabucak ortaya çıkarabileceğine inanıyordu.

Aslen, otel kısmı, Pringle’ın hayal edebileceğinden fazlaca daha karanlık bir takım gerçeğe yol açtı. Onu, sonunda LA kara seçimi bir sömürü, ahlaksızlık ve açgözlülük hikayesi üreten 16 aylık bir raporlama destanına sürükledi. Bu bununla birlikte, Pringle’ın patronun USC ve onun üst düzey yetkilileriyle olan rahatlığı yüzünden muharebeye girmiş olduğu gazetenin editörü ve yayıncısının da görevden alınmasıyla sonuçlandı.

Pringle’ın süratli tempolu kitabı, bir muhabirin isteksiz kaynaklardan ve hükümet yetkililerinden data ve belgelerle iyi mi güreştiğini açıklayan, araştırmacı gazetecilikte bir ustalık sınıfıdır. Mahalli haberlerin zayıflamasına, bilhassa Los Angeles Times’a sert bir bakış. Meşhur bir akbaba yatırımcısı olan Sam Zell, 2007 senesinde gazetenin ana şirketini satın almış ve biyoteknoloji milyarderi Patrick Soon-Shiong 2018’de patlayan kağıdı satın almadan ilkin, 2008’de şirketi mali çöküntüye bırakarak kendi çalışanlarının emekli maaşlarını ipotek etmişti. “Fena Kent”, bu anlatının, kumsalda birkaç uzun öğleden sonranın içinden geçilebilecek etkisi altına alan bir versiyonudur.

Sadece Pringle, kontrolsüz gücün ahlaksızlığı ve yolsuzluğu beslediği birçok yolu göz önünde bulundurmadan okuyucunun müstehcen ayrıntılar üstünde oyalanmasına izin vermiyor. kötüye kullanmanın kazanma olasılığı her zamankinden daha azca görünüyor.

Pringle’ın kronikleştirdiği olayların bir çok, çalışmalarını takip eden okuyucular tarafınca esasen biliniyor. Yazıları, USC’yi derinden etkileyen ulusal haberler haline geldi. Beş yıl sonrasında hâlâ öfkeli.

Kolluk kuvvetleri ve USC’nin üst düzey yetkilileri tarafınca engellendikten sonrasında, Pringle ve meslektaşları, Keck Tıp Fakültesi dekanı Carmen A. Puliafito’nun tiksindirici öyküsünü özetleyen yazılı röportajları, polis kayıtlarını ve video kanıtlarını toplamayı başardılar. üniversiteye bağlı olmayan bir grup genç arkadaşıyla kristal metamfetamin, eroin ve Ecstasy kullanan videolarda görüldü. Kitaptaki ek ayrıntılar, Puliafito’nun onları denetlemek ve Sarah Warren adlı genç bir hanımı cinsel ihtiyaçlarının kölesi olarak tutmak için uyuşturucu ve para kullandığını açıkça ortaya koyuyor.

The Los Angeles Times’ın Temmuz 2017’de yayınladığı Puliafito hikayesi, sonunda gazetecilerin, etik sınırları aşan yada üniversitenin sonrasında örtbas etmiş olduğu suçları işleyen daha çok adam çalışanı keşfetmesine yol açtı. Bu, talebe sıhhat merkezinde on senelerdir genç bayanları ve orantısız bir halde Asyalı bayanları avlayan, cinsel organlarını fotoğraflayan ve kimi zaman vücut kokusu kokan kirli bir muayene odasında cinsel tacizde bulunan bir jinekologu içeriyordu.

Kredi…Joanna Pringle

Yanlışları ortaya çıkarmak ve yozlaşmış sistemleri değişmeye zorlamak, gazeteciliği işleyen bir demokrasi için lüzumlu kılan türden bir etkidir. Dördüncü derslik, kapsadığı saygıdeğer, daha iyi finanse edilen kurumlar üstündeki nüfuzunu bu şekilde koruyor. Ve editörlerin tipik olarak muhabirlerinden yapmasını istedikleri şey, bilhassa de iktidardaki kişileri haber yapıyorlarsa.

Sadece Pringle, perde arkasında, kendisi ve meslektaşlarının Puliafito öyküsünü gazetenin yayıncısı ve editörü Davan Maharaj’a ve genel gösterim yönetmeni Marc Duvoisin’e meydan okuyarak rapor ettiğini ve yazdığını iddia ediyor.

USC, gazetenin en iyi iş ortaklarından biridir, yayıncıların çoğu zaman mahkemeye verdiği türden paralı reklamverenlerden biridir. Pringle, çıkar çatışması göz önüne alındığında, “gazetenin USC ile yapmış olduğu iş anlaşmalarında nihai nokta şahıs” olan Maharaj’ın Puliafito konusunda parmağı olmasının uygunsuz olduğuna inanıyor. Ve en iyi iki editörü USC yetkilileriyle geri kanallık yapmak, muhabirleri hikayeden çıkarmak ve parçanın yayınlanmasını birkaç ay geciktirmek için acımasız düzenlemeler kullanmakla suçladı. Bu hareketlerden bazıları okulu eleştiriden etkili bir halde korudu.

Maharaj ve Duvoisin, ilk Puliafito hikayesi yayınlandıktan sonrasında bu suçlamaları reddetti ve kitapta bazılarına yeniden itiraz ettiler.

Pringle ve muhabirleri – Harriet Ryan, Adam Elmahrek, Matt Hamilton ve Sarah Parvini – bu yüzyılın en büyük üniversite skandallarından biri haline gelecek olan gerçekleri gizlice, ofiste beraber görünmemeye ya da başka bir yerde görünmemeye dikkat ederek aramaya bırakıldılar. patronlarına ne yaptıklarını söyle. Puliafito’nun uyuşturucu bağımlısı kurbanlarından ve aile üyelerinden, görevi onu durdurmak olan polis memurlarından, okul yetkililerinden ve editörlerden daha çok yardım aldılar.

Öfkeli bir Pringle, Maharaj’ın, kendi suistimali 2018’de ayrılmasına yol açabilecek uzun lastik damgalı USC başkanı Max Nikias’a olan hayranlığından duyduğu korkuları konu alıyor ve cüretkar, hikayeyi sulandırmak için gazetede düzenlemeler yapıyor. Sürecin başlarında, Duvoisin, Pringle’ın makaleyi “Times soruşturması” olarak adlandırmasına izin vermeyecekti şu sebeple Duvoisin, “bu, yanlış yapmayı ima ediyor” dedi.

Pringle endişelerini meslektaşlarıyla, Times’a bağlı avukatlarla ve sonunda insan kaynakları başkanıyla paylaştığında, Maharaj ve Duvoisin’in Puliafito öyküsünü ele alış biçimine ilişkin bir iç soruşturma başlatılmasına destek oldu. Resmi bulgular, hiçbir editörün yanlış bir şey yapmadığını belirlemesine karşın, öykü yayınlandıktan bir ay sonrasında ikisi de reddedildi.

Maharaj ve Duvoisin ile olan mücadelesine, gazetenin hala zayıf mali durumuna ve USC’nin gücüne karşın – Puliafito benzer biçimde adamların para toplama hünerleri yardımıyla – Pringle, muhabirlerin ve kaynaklarının, düşük düzeyde olsalar da, üstünlük sağlayabileceklerine inanıyor. en kuvvetli şahıs ve kurumlara bile boyun eğdirir. Ve bu kurumlar birbirlerini korumak için ortaklaşa iş yaptıklarında, raporlama hesap verebilirlik için son en iyi umudumuz olabilir.

Pringle, hesabını, riskler fazlaca ciddi olmasaydı önemsiz görünebilecek keskin bir öykü anlatımı ve dürüst bir hesaplaşma selinde sunar.

2016 yılına gelindiğinde, Los Angeles Times, Zell yardımıyla eski benliğinin kabuğuydu. Gazete, çalışanları satın alma ve işten çıkarma yöntemiyle keserken, üniversite yayıncının ofisine reklam şeklinde ve haber odasına iş şeklinde mali destek sundu.

“Times’ın gücü devamlı esas olarak gazeteciliğinin sağlamlığından ve bozulmazlığından kaynaklanmıştır. Gücü bir olmaktan geldi Denetim güçle ilgili,” diye yazıyor Pringle. Maharaj’ın ve yardımcılarının yükselen ve cesaretlendirilmiş bir USC’ye teslim olduklarına inandığım güç buydu.

USC’nin üstünlüğü ele geçirmesinin korkulu neticeleri oldu.

Pringle ve meslektaşlarının Puliafito öyküsünü yayınlamak için izin için savaşım etmiş olduğu aylar süresince, tabip Warren ve diğerlerine ilaç tedarik etmeye devam etti. Warren’ın genç adam kardeşini meth ile tanıştırdı ve okulu ve emek harcamayı olanaksız hale getiren bir bağımlılığı teşvik etti. Ve Puliafito’nun “Hayır. Uyuşturucu bağımlılığını beslemek için kendisine cinsellik de elde eden çıplak model Dora Yoder, Ekim 2017’de hemen hemen 25 günlükken vücudunda meth ile yaşamını kaybeden bir bebeğe sahipti.

Warren, ailesi ve akranları, üniversite öğrencileri, sıhhat hastaları ve Los Angeles halkı benzer biçimde insanları koruması ihtiyaç duyulan kurumlar sorumluluklarını halkın güvenine bıraktıklarında, ödemesi ihtiyaç duyulan çoğu zaman halktır. .


KÖTÜ ŞEHİR: Melekler Şehrinde Çekince ve Güç, tarafınca Paul Pringle | 289 sayfa | Seladonlar | 29.99 dolar.

Kadıköy masöz -