Felicia Sönmez, Washington Post Tarafınca Kovuldu

Son günlerde örgütün toplumsal medya politikaları ve haber odasının kültürüyle ilgili tartışmaların merkezinde yer edinen The Washington Post muhabiri Felicia Sönmez, mevzuyla ilgili bilgisi olan üç kişiye gore Perşembe günü görevden alındı. personel mevzularını görüşmek için anonimlik koşuluyla.

İnsanlardan birine gore, Sönmez Perşembe öğleden sonrasında e-posta yöntemiyle kovuldu. The New York Times tarafınca görüntülenen e-postayla gönderilen bir fesih mektubunda, Sönmez’e, The Post’un işine son vermekte olduğu söylendi, “itaatsizlik, iş arkadaşlarınızı internette karalama ve The Post’un standartlarını ihlal etme şeklinde suistimaller sebebiyle derhal yürürlüğe girdi. işyerinde meslektaş dayanışması ve kapsayıcılık.”

Post’un baş insan kaynakları sorumlusu Wayne Connell’den gelen e-postada ek olarak Sönmez’in “ortak gazetecilerinizin amaçlarını sorgulamaya yönelik kamuoyu girişimlerinin” The Post’un itibarını baltaladığını söylemiş oldu.

Mektupta, “Washington Post’u temsil eden bir gazeteci olarak çalışmaya devam etmenize izin veremeyiz” denildi.

The Times tarafınca görüntülenen bir ekran görüntüsüne gore, Hanımefendi Sönmez’in dahili Slack hesabı Perşembe öğleden sonrasında dönem dışı bırakıldı. Telefonla erişilen Sönmez, Washington Post Gazetesi Birliği’nden bir izahat geleceğini söylemiş oldu.

Loncanın açıklaması, bireysel personel meseleleri hakkında yorum yapmayacağını söylemiş oldu. Disiplinle karşı karşıya kalan tüm üyeleri temsil ediyor ve destekliyoruz” dedi. Sönmez’in artık The Post’ta çalışmadığı haberi The Daily Beast tarafınca daha ilkin bildirildi.

Ulusal bir siyasal muhabir olan Sönmez, kendisini açıkca bir hücum kurbanı olarak tanımladıktan sonrasında cinsel saldırıyla ilgili haberleri yayınlamasını engelleyerek kendisine karşı ayrımcılık yaptıklarını söyleyerek geçen yıl gazeteye ve birkaç üst düzey editöre dava açtı. Yargıç, Post’un gösterim yasaklarını onun cinsel hücum kurbanı olmasına değil, kamuya açık açıklamalarının bir önyargı görünümü yarattığı endişelerine bağladığını belirterek dava Mart ayında reddedildi. Hanımefendi Sönmez’in o zamanki avukatı, temyize gitmeyi planladığını söylemiş oldu.

Geçen hafta, haber odasının kültürüyle ilgili genel bir yangın fırtınasının merkezindeydi. Cuma günü, gazetenin siyasal muhabiri Dave Weigel, hanımefendilerin ya bisexuel ya da bipolar bulunduğunu ima eden cinsiyetçi bir şakayı retweet etti. Arkasından Sönmez, “Bu şekilde retweetlere izin verilen bir haber kaynağında çalışmak mükemmel!” diye tweet attı.

Bay Weigel tweet için özür diledi. Pazartesi günü, mevzuyla ilgili bilgisi olan bir kişiye gore, The Post tarafınca bir ay süresince ücretsiz bir şekilde askıya alındı.

Hanımefendi Sönmez hemen sonra, Bay Weigel’in tweet’inin “kabul edilemez” bulunduğunu kabul eden sadece Hanımefendi Sönmez’i Bay Weigel’e “internetten hücum etmek için toplamış olduğu” için azarlayan bir muhabir olan Jose A. Del Real ile bir Twitter anlaşmazlığına girdi. Bay Del Real hemen sonra kendisine ve Hanımefendi Sönmez’e yönelik “amansız bir takım hücum” ile ilgili birkaç tweet gönderdi. sorgulandı Post, “bir meslektaşını yine yine ve hedef olarak rahatsızlık ettiğini” söyleyen bir tweet de dahil olmak suretiyle, kendisiyle ilgili tweet’lerinden dolayı onu kınamak için hiçbir şey yapmadı.

Sonraki günlerde Sönmez, Twitter’da The Post’taki haber odası kültürü hakkında oldukça sayıda yazı yazdı ve toplumsal medya politikasının değişik muhabirlere eşit olmayan şekilde uygulandığını söylemiş oldu. Ara sıra Twitter’da The Post’ta öteki gazetecilerle mızrak dövüşü yapmış oldu.

Mevcut iki Post çalışanına gore, haber odasındaki birçok şahıs Hanımefendi Sönmez’i davası süresince destekledi ve cinsel istismar mağdurlarını savunduğu için ona minnettardı, sadece bu hafta The Post hakkında tweet atmaya devam ettikçe duygular değişmeye başladı.

Bazıları, Sönmez’in kuruma zarar verdiğini düşündü ve iş dostlarını eleştirmek için halka açık forumları kullanmasına katılmadı.

Ötekiler, geçen ay Buffalo, NY ve Uvalde, Teksas’taki çekimlerin arkasından insanları zihinsel sağlıklarına dikkat etmeye çağıran ulusal editör Matea Gold’dan gelen bir e-postaya verdiği yanıta itiraz etti.

Sönmez Hanım, bir editöre zor bir öykü okuduktan sonrasında yürüyüşe çıkması icap ettiğini söyledikten sonrasında cezalandırıldığını söyleyerek haber odasına bir cevap gönderdi.

Sönmez, görevden alınmadan ilkin Perşembe sabahı bir başka tweet’te kendini savundu ve “Meslektaşlarımı oldukça önemsiyorum ve bu kurumun tüm çalışanlara destek vermesini isterim. Şu anda Posta, çoğumuzun firmanın geçmiş eylemlerine dayanarak travmamızın bizlere karşı kullanılacağından korkmuş olduğu bir yer.”

Frakalar, geçen Haziran ayında The Post’un genel gösterim yönetmeni olan Sally Buzbee için bir tür liderlik testi anlamına geldi. Hanımefendi Buzbee, geçtiğimiz hafta haber odasına, meslektaşlarının toplumsal medyada birbirlerine saldırmamalarını isteyen iki not yazdı.

Hanımefendi Buzbee Salı günü bir e-postada, “Haber odası toplumsal medya politikası bilhassa meslektaş dayanışması ihtiyacına işaret ediyor” dedi.

Benjamin Mullin katkıda bulunan raporlama.

Kadıköy masöz -