Eski Kömür Tesisleri Yenilenebilir Güç Sağlamaya Destek Olur. İşte Iyi mi.

Ülke genelinde, eskiyen ve kullanılmayan kömür santralleri güneş, pil ve öteki yenilenebilir enerji projeleri olarak yeni hayatlar kazanıyor, bunun sebebi kısmen, on senelerdir giderek daha kıymetli hale gelen bir özelliğe haiz olmaları: Esasen elektrik şebekesine bağlı olmaları.

Enerji santrallerini uzak ve geniş müşterilere bağlamak için çoğu zaman gereksinim duyulan kilometrelerce yüksek gerilim kabloları ve kuleleri maliyetli, süre alıcı ve sıfırdan inşa etmek tartışmalı olabilir. Dolayısıyla güneş enerjisi ve öteki projeler, düzenleyici güçlüklerden kaçınıyor ve kömürün yanmaya devam etmesi ekonomik olmadığı için geride kalan kullanılmayan bağlantılara takarak yenilenebilir enerjiye geçişi potansiyel olarak hızlandırıyor.

Yalnızca Illinois’de, önümüzdeki üç yıl içinde minimum dokuz kömür yakan tesis, güneş enerjisi çiftlikleri ve pil depolama tesisleri olma yolunda aşama kaydediyor. Benzer projeler Nevada, New Mexico, Colorado, Şimal Dakota, Nebraska, Minnesota ve Maryland’de şekilleniyor. Massachusetts ve New Jersey’de, kıyıdaki iki emekli kömür santrali, açık deniz rüzgar türbinlerini bölgesel elektrik şebekelerine bağlamak için tekrardan kullanılıyor.

Bir çevre savunuculuğu grubu olan Sierra Club’ın Illinois bölümünün yöneticisi Jack Darin, “Tüm bu kirli enerji santrallerine haiz olmanın bir gümüş astarı, artık bu yerlerde oldukça sağlam iletim hatlarına haiz olmamızdır” dedi. “Bu fazlaca büyük bir varlık.”

ABD Enerji Data İdaresi’ne bakılırsa, son yirmi yılda, toplam 85 gigawatt üretim kapasitesine haiz 600’den fazla kömür yakan üreteç emekli oldu. (Bireysel santrallerin birden fazla jeneratörü olabilir.) Ülkede kalan 266 kömürlü termik santralin büyük bir kısmı 1970’lerde ve 1980’lerde inşa edildi ve ortalama 50 senelik işletim ömürlerinin sonuna yaklaşıyorlar.

Endüstri daha ucuz yenilenebilir enerji ve daha katı emisyon düzenlemeleri tarafınca sıkıştırıldığı için, bu emekli kapasitenin bir çok kömürle değiştirilmeyecek. Bununla birlikte, yenilenebilir enerji üreticileri, projelerini şebekeye bağlama mevzusunda engellerle karşılaşıyor. Komşular çoğu zaman organik manzaraları bozabilecek yada yakınlardaki mülk değerlerini potansiyel olarak azaltabilecek iletim hatlarına karşı çıktıklarından, yeni elektrik hatları inşa etmek maliyetli ve tartışmalıdır. Ek olarak, enerji hattı projelerinin düzenleyiciler tarafınca onaylanması süre alıcı olabilir.

Yenilenebilir enerji projeleri inşa etmek ve işletmek uzun süreden beri fosil yakıt santrallerinden daha ucuzdur. ABD Enerji Bakanlığı adına araştırma yürüten Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı’ndan bilim adamı Joseph Rand, engelin “artık iktisat değil” bulunduğunu söylemiş oldu. “En zor kısım, ara bağlantı ve iletim erişimini güvence altına almaktır.”

Bu, eski kömür santrallerini yenilenebilir enerji projeleri için çekici bir seçenek haline getiriyor. Bir tek eski santraller iletim sistemine bağlı değil, hem de elektriği evlerde ve işyerlerinde kullanıma uygun bir kaynağa dönüştürmeye destek olan trafo merkezlerine de sahipler.

Offshore rüzgar geliştiricisi Mayflower Wind’in CEO’su Michael Brown, Massachusetts kıyılarının 37 mil açığındaki 1.200 megavatlık bir rüzgar çiftliği için bir şebeke bağlantı noktası olarak Brayton Point Power Station’ın seçilmesinde mühim bir unsur bulunduğunu söylemiş oldu.

1,600 megawatt ile kömür yakıtlı santral, 2017 senesinde emekli olduğunda New England’daki en büyük santraldi. Sahil kasabası Somerset’te bulunan tesisin kendisi, İtalyan şirketi Prysmian Group’a ilişkin bir denizaltı kablo fabrikası ile değiştirilecek. . Ve açık deniz rüzgar projesi, mevcut trafo merkezinden yararlanarak Brayton Point ara bağlantı noktasındaki şebekeye bağlanacak.

En iddialı çabalardan birinde, California ve Illinois’de çeşitli santrallere de haiz olan Teksas merkezli bir elektrik üretim şirketi olan Vista Corp., kömür yakan tesislerinden minimum dokuzunu açmak için 550 milyon dolar harcayacağını söylemiş oldu. Illinois, güneş panelleri ve pil depolama için sitelere.

Baldwin, Illinois’de 2025 yılına kadar emekli olacak en büyük tesis, 500 dönüm arazi üstünde 190.000 güneş paneli alacak. Paneller beraber, senenin zamanına bağlı olarak 13.600 ila 34.000 ev içinde bir yere tedarik etmeye kafi gelecek 68 megavat güç üretecek. Ek olarak 9 megawatt’a kadar depolayabilen ve talep zirvedeyken yada güneş parlamadığında elektriği dağıtmaya destek olacak bir pil alacak.

Vista CEO’su Curtis Morgan, elektrik şirketinin “kömürü geride bırakması” gerekeceğinin netleştiğini ve bu santrallerden elde edilmiş gücün bir kısmını değiştirebilmek için yeni sıfır emisyonlu projeler inşa etmeye istekli bulunduğunu söylemiş oldu. Sadece, elektrik arzını koordine eden ve izleyen şebeke operatörlerinden onay alma sürecinin yavaş olmasının, Vista’nın önerilmiş olduğu bir takım proje için bir engel bulunduğunu söylemiş oldu.

California Üniversitesi’nin Berkeley kampüsüne bakan Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı’ndan meydana getirilen bir analize bakılırsa, rüzgar, güneş ve pil depolama projeleri için tekliflerdeki artış son yıllarda düzenleyicileri bunalttı. 2021’de, bekleme süreleri on yıl öncesinden neredeyse iki katına çıkarak ortalama dört yıla çıktı ve bu süreçten tamamen çekilen artan proje sayısını içermiyor.

Raporun baş yazarı Bay Rand, şu anda onay bekleyen her proje inşa edilirse, “2030 yılına kadar yüzde 80 temiz enerjiye ulaşabiliriz” dedi. “Fakat önerilenin dörtte biri bile tamamlanırsa talihli oluruz.”

Vista’nın Illinois’deki pil depolama projelerinden üçü – Havana, Joppa ve Edwards kömür santrallerinde – ek olarak, kömür bağımlısı için “adil bir geçişi” desteklemeyi amaçlayan bir eyalet yasası olan İklim ve Adil İşler Yasası’ndan sağlanan hibelerden yararlandı. topluluklar yenilenebilir enerjiye yöneliyor. Hükümet JB Pritzker tarafınca geçen sonbaharda imzalandı ve ek olarak tüm fosil yakıt yakan tesislerin emisyonlarını 2045 yılına kadar sıfıra indirmesini gerektiriyordu, bu da Illinois’deki kömür santrallerinin bir çok kapanmaya hazır olmasına karşın kapanmalarına niçin olabilir. on yıl içinde aşağı.

Mevzuattan çıkan Kömürden Güneş Enerjisine Depolama Bağışlama Programı, NRG Energy’nin Waukegan ve Will County kömür yakan elektrik santrallerinde inşa edilecek öteki iki pil projesini de destekliyor.

Kömürden güneşe programını denetleyen Illinois Tecim ve Ekonomik Fırsat Departmanı direktörü Sylvia Garcia, eski kömür santrallerinde yenilenebilir enerji projeleri inşa etmenin iki yönlü pozitif yanları bulunduğunu söylemiş oldu. İlk olarak, projeler, mevcut bir şebeke bağlantısını tekrardan kullanma kolaylığından yararlanır. İkincisi, ilk etapta “kömür santrallerini kaybeden topluluklara tekrardan yatırım halletmeye çalışmak” için bir çaba bulunduğunu söylemiş oldu.

Yeni projeler geçici olarak inşaat işleri yaratacak olsa da, bir güneş enerjisi santrali yada pil tesisi işletmek çoğu zaman fazlaca fazla çalışan gerektirmez. Baldwin fabrikası daha ilkin ortalama 105 tam zamanlı işçi çalıştırıyordu. Firmanın yazışma direktörü Meranda Cohn bir e-postada, Vista hemen hemen site bazında sayıları kesinleştirmemiş olsa da, dokuz Illinois projesinin birleşimi yılda 29 tam zamanlı iş yaratacağını söylemiş oldu.

Kömür santralleri de tipik olarak büyük bir arazi parçası üstüne kuruludur ve bu sahaları yenilenebilir enerji projelerine dönüştürmek, aksi takdirde kullanılmayacak bir mülk parçasına üretken bir şey koymanın bir yoludur.

Md, Baltimore civarlarındaki emekli bir kömür santralinde 20 megavatlık bir pil depolama projesi bulmayı planlayan Key Capture Energy’nin CEO’su Jeff Bishop, “Hakkaten fazlaca negatif bir deposu cemiyet için daha pozitif bir kaynağa kaydırıyor” dedi. .

Elektrik üreticisi ENGIE Şimal ABD’nın hükümet ve düzenleyici işlerden görevli başkan yardımcısı Julie Vitek, Holyoke, Mass’ta başka bir yerde, elli yıldan uzun süredir etkinlik gösteren bir kömür santrali olan Mount Tom Station’ın emekliye ayrılmasının bir takım olasılık sunduğunu söylemiş oldu. . Hükümet yetkilileri, çevre grupları ve sakinlerle meydana getirilen görüşmelerden sonrasında, bir güneş çiftliği “Tom Dağı’ndaki endüstri bölgesine yeni bir yaşam vermenin” en iyi yolu olarak ortaya çıktı.

Bugün, mülkte ortalama 17.000 güneş paneli ve müşterilere projeden güneş enerjisi alma seçeneği sunan, şehre ilişkin bir kamu hizmeti şirketi olan Holyoke Gas & Electric tarafınca yönetilen bir topluluk güneş enerjisi projesi oluşturan minik bir pil kurulumu bulunuyor. Paneller, ortalama 1.800 eve güç sağlamak için kafi olan ortalama 6 megavat güç üretiyor.

Altyapıları için eski kömür santrallerine bakanlar yalnız güneş enerjisi, pil ve rüzgar geliştiricileri değil. Bill Gates tarafınca kurulan bir nükleer enerji girişimi olan TerraPower, Wyo, Kemmerer’de emekli olan bir kömür santralinin yanına 345 megavatlık gelişmiş bir nükleer reaktör yerleştiriyor.Konum, reaktörün yalnızca mevcut şebeke bağlantısından yararlanmasına izin vermeyecek, hem de TerraPower başkanı ve CEO’su Chris Levesque, kömür santralinin soğutma sisteminden yararlanmak için dedi.

Bay Levesque, “Bir bakıma, bu kömür santrallerini kullanmamak hakkaten ayıp olur” dedi.

Kadıköy masöz -