Cuma Brifinginiz – The New York Times

Rusya’nın dün sabah orta Ukrayna’da harp öncesi nüfusu ortalama 370.000 olan Vinnytsia kentine düzenlemiş olduğu hava saldırısında üçü çocuk minimum 23 şahıs öldü. O akşam geç saatlerde, minimum bir o denli şahıs molozda kayboldu. Saldırıda, Karadeniz’deki bir denizaltıdan üç Kalibr seyir füzesi fırlatıldı.

70’den fazla şahıs hastaneye kaldırıldı ve füzelerin isabet etmesinden sonrasında minimum 50 bina hasar görmüş oldu ve geride tüten harabelerden oluşan üzücü bir sahne bıraktı. Grevden saatler sonrasında, itfaiyeciler devrilmiş arabaların için için yanan kabuklarına su püskürttüğünde, çevredekiler şok içinde bekledi.

Vinnytsia, Dnipro Nehri’nin batısında, Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesinden yüzlerce kilometre uzakta, Moskova’nın son haftalardaki askeri harekâtının odak noktasında bulunuyor. Bölge, Rusya’nın işgalinden günler sonrasında, Mart ayının başından bu yana mühim bir hücum yaşamadı.

Çözümleme: Bırakım, Rusya’nın sözü geçen sivil bölgelere hücum başlatma istekliliğinin son örneğiydi. Bazı askeri uzmanlar, bu tür saldırıların Rusya’nın duyarlı silahlarının azaldığını ve rastgele hedeflere ateş etmeye başladığını gösterdiğini söylüyor. Ötekiler, Ukrayna’nın direnme iradesini kırmayı amaçlayan kasıtlı bir vahşet kampanyası görüyor.

Savaştan bir öteki haberde:


İtalya başbakanı Mario Draghi, geniş ulusal birlik hükümeti içindeki seviye karşıtı popülistlerin isyanına cevap olarak dün istifasını sundu. Sadece İtalya cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, “istifayı kabul etmedi”, esasen siyasal durumu, Draghi’nin Parlamento’ya hitap edeceği gelecek haftaya kadar yerinde dondurdu.

Beklenmeyen hükümet kargaşası, İtalya’yı Avrupa’nın kargaşa ve bunalımlı olduğu bir zamanda askıya alınmış bir canlanma durumunda bıraktı. Avrupa Merkez Bankası’nın eski başkanı olarak Draghi’nin yakıcı bir savunucusu olduğu AB, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı karşısında birliği korumak için savaşım ediyor.

Draghi’nin çekilme etme niyetini ifade etmesine karşın, kilit siyasal oyuncular yine sıraya girerse iktidarda kalması mümkün olmaya devam etti. Sadece İtalyan siyasetinde, bir zamanlar kuvvetli ve seviye karşıtı Beş Yıldız Hareketi ve aşırı sağ İtalya’nın Kardeşleri de dahil olmak suretiyle ayrılmasını memnuniyetle karşılayacak güçler var. Five Yıldız, Roma’da bir çöp yakma fırını da dahil olmak suretiyle yükselen enerji maliyetleri için bir yardım faturası sebebiyle bu mevcut krizi hızlandırdı.

vazife süresi: 2021’in başlarında göreve başlamasından bu yana Draghi, ülkeyi Covid pandemisinin en fena günlerinden kurtardı ve İtalya’nın siyasal ve ekonomik rahatsızlığından kurtulmasına destek oldu. İtalya’ya ılımlı bir gelişme getirdi, hakkaniyet sisteminde ve vergi kanununda reformlar yapmış oldu, bürokrasiyi modernize etti ve Rusya’dan uzakta çeşitli enerji kaynakları buldu.


İsrail’in geçici başbakanı Yair Lapid, dün Başkan Biden’ı, İran’ın nükleer tabanca elde etmesini engelleme mevzusundaki kamuoyu taahhüdünün ötesine geçmeye zorladı ve tüm demokratik ulusların, eğer İranlılar nükleer programlarını geliştirmeye devam ederse, “güç kullanma” sözü vermeleri icap ettiğini duyuru etti. ”

Biden bu taahhüdünü tekrarlamadı. Bunun yerine, İran’ın bir tabanca edinmesini engellemekten bahsetmeye devam etti – bir tabanca geliştirme amaçlı bir program değil.

ABD ve İsrail, İran’ın nükleer emelleriyle başa çıkma mevzusunda keskin bir halde değişik yaklaşımlara sahipler. İsrail, İran’ın nükleer yakıtı zenginleştirme kabiliyetini yavaşlatmak için gizli saklı sabotaj ve suikast operasyonları yürütürken, Biden diplomasinin ve 2015 İran nükleer anlaşmasının restorasyonunun kalıcı bir çözüm bulmanın en iyi yolu olduğunda ısrar etti.

“Şeytan Marka Giyer.” “Posta.” “Büyük Minik Yalanlar.” “Don’t Look Up.”: Meryl Streep, tüm bu gişe rekorları kıran rollerde gözlük takıyor. Genel olarak eleştirmenimiz Amanda Hess, her filmimizde bu gözlükleri “son aşama tatminkar” görüntüler yaratmak için kullanıyor, diye yazıyor, Streep’in GIF’lerle dolu tek acayip hilesinin bu saygılı değerlendirmesinde.

“En meşhur beyazperde aktrisimizin performanslarını formun en garip parçalarından biri üstüne inşa etmesi oldukca etkisi altına alan” diye yazıyor. “Streep’in yüzünde bir Çehov’un silahı benzer biçimde duran bir çift gözlük görmeye geldim: Bir noktada gözlüklerin patladığını bildiğiniz gibi ve bu mükemmel olacak.”

Çift görme: Korkulu moda dergisi editörü Miranda Priestly’nin “The Devil Wears Prada”daki Streep’in taktığı altın çerçeveli gözlüklerin aynısı “Mamma Mia” da kamera hücresi

Bugünkü brifing bu kadar. Ve bir programlama notu: Önümüzdeki üç hafta süresince uzakta olacağım. Bu haber bülteni, ben ağustosta dönene kadar meslektaşlarımdan biri tarafınca yazılacak.

Bir sonrakine kadar. — Nataşa

Son üç senedir New York City’yi yöneten PS Corina Knoll, bir sonraki Los Angeles ofis şefimiz olacak.

“The Daily”nin son kısmı Sri Lanka ile ilgili.

Natasha ve ekibine şu adresten ulaşabilirsiniz: [email protected].

Kadıköy masöz -