Çin Ekonomisi, Covid Politikasının Zarar Görmesiyle Düşüşte

Dünyanın dört bir tarafındaki ülkeler pandemi rüzgarları karşısında tökezlediğinde, Çin çoğu zaman büyümeyi baltalayan finansal baskılara karşı dayanıklı olarak ayrı durdu.

Sadece şimdi, yaygın karantinalar ve toplu karantinalar ile Covid-19’un yayılmasını engelleme taahhüdüyle gerileyen Çin, son yıllardaki en fena çeyreklerinden birini yaşadı ve büyük seviyede Çin fabrikalarına ve tüketicilerine bağımlı bir küresel ekonomiyi tehdit etti.

Gerileme, duyarlı aniden ülkenin iktidardaki Komünist Partisi üstünde ek baskı oluşturabilir. Çin’in bu yıl parti kongresini yapması planlanıyor. Gelişen bir iktisat ve artan zenginlik, Çin vatandaşlarının otoriter yönetim altında yaşama karşılığında kabul etmiş olduğu pazarlığın bir parçasıydı.

Sadece Pekin’in sıfır Covid politikasının temelini oluşturan karantinalar, hem toplumsal hem de ekonomik olarak istikrarsızlık riskini artırdı.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu Cuma günü yapmış olduğu açıklamada, ekonominin ikinci çeyrekte bundan önceki yıla gore yüzde 0,4 büyüdüğünü ve bazı ekonomistlerin beklentilerinin altında kaldığını söylemiş oldu. Bu, ülkenin pandeminin erken aşamalarıyla savaşım etmek için etkin bir halde kapanmış olduğu ve ekonomisinin 28 yılda ilk kez küçüldüğü 2020’nin ilk üç ayından bu yana en düşük gelişme oranıydı.

Çin ekonomisi 2020’de neredeyse anında toparlandı, sadece mevcut görünüm o denli ümit verici değil. İşsizlik tarihin en yüksek seviyelerine yakın. Konut piyasası hala karışık ve tüketici harcamalarındaki zayıflığın yükünü ufak işletmeler çekiyor.

Harvard Üniversitesi’nde iktisat profesörü ve Internasyonal Para Fonu’nun eski baş ekonomisti Kenneth Rogoff, “Çin, küresel ekonomide asla düşmeyen ayakkabı” dedi. “Çin şu anda büyümenin küresel motoru olacak bir konumda değil ve uzun vadeli temeller önümüzdeki on yılda oldukca daha yavaş bir büyümeye işaret ediyor.”

Bu, Çin’in sarsılmaz bir güç ve istikrar yansıtmaya çalmış olduğu bir yılda istenmeyen bir komplikasyondur. Parti kongresinde, ülkenin lideri Xi Jinping’in beş senelik bir döneme daha yaklaşması ve iktidardaki tutuşunu daha da güçlendirmesi planlanıyor.

Mayıs ayında, Çin başbakanı Li Keqiang, acil bir toplantı çağrısında bulunmuş oldu ve ekonomik büyümeyi işletmelerden ve mahalli yönetimlerden 100.000’den fazla yetkiliye yükseltme ihtiyacı mevzusunda alarm verdi. Sert uyarı, Çin’in yıl için daha önceki yüzde 5,5’lik gelişme hedefine yetişme kabiliyeti hakkında kuşku uyandırdı.

Çin’in yavaşlayan büyümesi, esasen kırılgan olan küresel ekonomiyi karmaşıklaştırıyor. Artan enflasyon ABD’de resesyon riskini artırırken, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali enerji fiyatlarını artırdı ve Avrupa’daki tedarik zincirlerini bozdu. Daha önceki ekonomik kriz anlarında Çin, ucuz üretime erişim ve harcamaya istekli büyük seviyede kullanılmayan tüketici pazarıyla finansal baskıları hafifletti.

Sadece Çin artık çarçabuk büyümüyor. Gayrimenkuldeki spekülasyonları kırmak ve Çin’in teknoloji devlerinin enerjisini dizginlemek şeklinde son yıllarda uygulanan Covid kısıtlamaları ve politikaları, yavaşlamayı daha da kötüleştirmek için birleşti. Bu yıl şimdiye kadar Starbucks, Nike ve Hilton, Çin’deki zayıf harcamaların satışları düşürdüğü mevzusunda uyardı.

Dünyanın bir çok koronavirüsle yaşamayı öğrenirken, Çin enfeksiyonu önlemek için ne gerekiyorsa yapmak için sıfır Covid politikası benimsedi. Bu politikaya gore, tek bir kiracıya virüs bulaşması durumunda tüm apartman sakinleri haftalarca evlerine kapatılabilir. Birkaç pozitif olay, bir şehrin tüm bir bölümünün kilitlenmesine niçin olabilir.

Bu politikaların bedeli ortaya çıkarken bile, Bay Xi yılmadı. Çin vatandaşlarını Covid’den uzak tutmak için bazı geçici ekonomik sıkıntılara katlanmak istediğini söylemiş oldu.

Son olarak ekonomik hastalık, Çin’in en büyük şehri olan Şanghay’ın ortalama iki ay süresince karantinaya girmiş olduğu ve bunun ekonomiyi tesiri altına almış olduğu Nisan ve Mayıs aylarında vurdu. Ofis binaları kapatıldı ve işçilere evde kalmaları emredildi. Çin genelinde yüz milyonlarca tüketici evlerine kapanmış oldu ve mağazalar, restoranlar ve servis sağlayıcılar müşterisiz kalmaya devam etti.

Pekin’de ithal el yapımı giysiler satan bir dükkanın sahibi olan Zheng Jingrong, pandemiden önceki bir ayda çoğu zaman 150 ila 200 parça giyim sattığını söylemiş oldu. Mayıs ayında 20 sattı. Tertipli müşterilerinin artık gelmediğini ve insanların çoğu zaman dışarı çıkmak mevzusunda isteksiz bulunduğunu söylemiş oldu. Kadın Zheng, pandeminin her yılının “bundan önceki yıldan daha fena” bulunduğunu söylemiş oldu.

Ve mesele giyim mağazasıyla sınırı olan değil. Kadın Zheng, bir zamanlar yiyecek tezgahları, kafeler ve barlarla dolup taşan sokaklar ve ara sokaklardan oluşan bir labirent olan Gulou’daki dükkanıyla aynı mahallede 300’den fazla mağazanın etkinlik gösterdiğini söylemiş oldu. Bu işletmelerin yüzde 20’sinin kapandığını yada kapandığını tahmin etti.

15 senedir dükkânı işleten Kadın Zheng, “Çin 1980’lerden itibaren patlamaya ve gelişmeye başladığından, ekonomisi daima yükseliyordu” dedi. “Şimdi çok açık ki düşüyor.”

Hükümete gore, tüketicilerin ne kadar harcama yaptığının bir göstergesi olan perakende satışlar, Nisan-Haziran döneminde bundan önceki yıla gore yüzde 4,6 düştü. Ve iktisat Haziran ayında iyileşirken bile, daha çok toplu karantina tehdidi, yeni ortaya çıkan bir toparlanmayı rayından çıkarabilir.

Japon menkul kıymetler şirketi Nomura, Pazartesi günü itibarıyla Çin’de 31 şehirde 247 milyon insanoğlunun bir tür kilit altında bulunduğunu ve ulusal nüfusun ortalama beşte birini kapsadığını ve senelik gayri safi yurtiçi hasılada ortalama 4,3 trilyon dolara denk geldiğini tahmin ediyor. . Etkilenen şehirlerin sayısı yedi gün öncesine gore neredeyse üç katına çıktı.

Pekin, mahalli makamları sokağa çıkma kısıtlamaları esnasında iş istikrarını sağlamak için önlemleri artırmaya çağırdı. Gene de, pek oldukca ufak ve orta ölçekli işletmenin mali açıdan sıkıntılı olması sebebiyle, hükümet artan işsizliği denetim altına almak için savaşım etti.

Haziran ayı itibariyle işsizlik yüzde 5,5’te kaldı – Nisan ve Mayıs’a gore bir iyileşme, sadece Çin’in 2018’de sayıları bildirmeye başlamasından bu yana en yüksek seviyeye yakın. Yeni üniversite mezunlarını da içeren 16 ila 24 yaş arası iş arayanlar için işsizlik oranı yüzde 19,3 ile üç kattan fazla.

James Fu geçen ay bir emlak geliştiricisi için peyzaj tasarımcısı olarak işinden çekilme etti – nefret etmeye başladığı yorucu bir iş. Fakat şimdi, bilhassa emlak sektöründe, sıkıntılı bir işgücü piyasasında iş bulma kaygısıyla uğraşıyor.

28 yaşındaki Bay Fu, emlak şirketlerinde daha azca iş bulunduğunu, şundan dolayı firmaların ya finansal olarak savaşım ettiğini ya da gerilemeyi personel ve maliyetleri düşürmek için kullandıklarını söylemiş oldu. Ve iş havuzu küçüldüğü için, birini güvence altına alma gereksinimlerinin arttığını söylemiş oldu.

Sichuan Eyaleti, Chengdu’da yaşayan Bay Fu, “Son zamanlarda durdum” dedi. “Bu yıl bilhassa zor olabilir. Pandemi başladığından beri daha zor bulunduğunu düşünüyorum.”

Yüksek işsizliğin yanı sıra, köpüren ekonomik hoşnutsuzluğun başka işaretleri de var. Pazar günü, orta Çin’deki Zhengzhou şehrinde, fonları dondurulduktan sonrasında dört kırsal bankadan paralarını geri talep eden mudiler tarafınca ender bir gosteri yapılmış oldu. Yetkililer gösteriyi dağıtmak için korumalar gönderince protestolar şiddetlendi.

Emlak piyasasındaki zayıflık, kamuoyunda meydan okuma gösterilerine de yol açtı. Çin medyasına gore, inşa edilmeden ilkin ev satın alan artan sayıda mülk sahibi, bankalara ve düzenleyicilere ipoteklerini ödemeyeceklerini deklare etti, Çin medyasına gore, inşaat gecikmeleri ve ev fiyatlarındaki düşüş sebebiyle üzüldü.

Çin 2020’de emlak spekülasyonunu sınırlamak için önlemler aldığında, birçok emlak geliştiricisini borç sarmalına itti, senelerdir ilk kez yeni evlerin fiyatlarını düşürdü ve birçoğu hanehalkı tasarruflarını gayrimenkule çeviren tüketicilerin itimatını sarstı. .

İpotek geri ödemeleriyle ilgili endişelere cevap olarak, Çin’in bankacılık ve sigorta düzenleyicisi, devlete gore binaların bitirildiğinden ve işlerin kurtarıldığından güvenilir olmak ve emlak sektöründe “istikrar sağlamak” için merkezi hükümet ve mahalli yetkililerle beraber çalışacağını söylemiş oldu. – televizyonu çalıştırın.

Claire Fu araştırmalara katkıda bulunmuş oldu.

Kadıköy masöz -