Bir Senatör Demokratların İklim Planını Iyi mi Mahkum Etti?

WASHINGTON – İlk olarak, elektrik santrallerini iklimi ısıtan kirliliklerini temizlemeye zorlayacak bir planı öldürdü. Peşinden, tüketicilerin elektrikli araçlar için ödeme yapmasına destek olma çabasını paramparça etti. Ve son olarak, güneş ve rüzgar şirketleri için hükümet teşviklerini yada partisinin geri kalanının ve başkanının yaşanabilir bir gezegen sağlamak için yaşamsal bulunduğunu söylediği öteki hükümleri destekleyemeyeceğini söylemiş oldu.

Petrol ve gaz piyasasından öteki tüm senatörlerden daha çok kampanya parası alan ve ailesinin kömür şirketinden milyoner olan Batı Virginia Senatörü Joe Manchin III, Demokrat Parti’nin iklim değişikliğiyle mücadeleye yönelik yasama planlarını bağımsız olarak havaya havalandırdı. Eşit olarak bölünmüş bir Senato’daki süratli Demokratik oylama, Bay Manchin partisine, Perşembe gecesi çöken, Dünya tehlikeli seviyelere ısınırken hiçbir şey üretmeyen bir yıl süresince devam eden yırtıcı kaz kovalamacası olan aylarca devam eden işkenceli müzakerelere öncülük etti.

Başkan Barack Obama’nın eski kıdemli danışmanı ve sol eğilimli Amerikan İlerleme Merkezi’nin kurucusu John Podesta, “Manchin’in mirası olarak insanlığı tek başına mahkum eden tek adam olmayı seçmesi acayip görünüyor” dedi. tankı.

Hususi olarak, Senato Demokratik mensubu, iklim mevzuatını Bay Manchin’in kati özelliklerine bakılırsa küçültmek, sulandırmak, düzeltmek ve uyarlamak için bir yıldan fazla emek verme geceleri ve hafta sonlarından sonrasında Perşembe gecesi köpürdü ve hıçkıra hıçkıra ağladı. bitiş çizgisi.

Massachusetts Demokratı ve uzun süredir iklim mevzuatının savunucusu olan Senatör Edward J. Markey Perşembe günü geç saatlerde Twitter’da “Hiddet beni gözyaşlarından koruyor” dedi.

Bay Manchin’in iklim yasasını desteklemeyi reddetmesi ve kesin Cumhuriyetçi karşıcılık, Kurultay’nin öngörülebilir gelecekte – bilim adamlarının gezegenin zamanının neredeyse tükendiğini söylediği bir zamanda – küresel ısınmayla savaşım için yeni bir yasa geçirme şansını ortadan kaldırıyor. Averaj küresel sıcaklıkların endüstri öncesi seviyelerin 1,5 santigrat aşama üstüne çıkmasını önlemek.

Bu, feci kuraklık, sel, yangın ve ısı dalgaları olasılığının mühim seviyede arttığı eşiktir. Gezegen şimdiden averaj 1,1 santigrat aşama ısındı.

Pew Araştırma Merkezi tarafınca Mayıs ayı başlarında meydana getirilen bir anket, Amerikalıların çoğunluğunun, yüzde 58’inin, federal hükümetin küresel ısınmanın etkilerini azaltmak için oldukça azca şey yaptığını düşünürken, yüzde 22’sinin doğru oranda yaptığını ve yüzde 18’inin bunu yaptığını söylemiş oldu. fazla yapıyor. Aynı ankette, yüzde 71’i topluluklarının geçen yıl aşırı hava koşullarından etkilendiğini ve çoğunluğun bunu iklim değişikliğiyle ilişkilendirdiğini söylemiş oldu.

Başkan Biden, dünyanın geri kalanına, tarihsel olarak atmosfere en fazla sera gazını pompalayan ülke olan ABD Birleşik Devletleri’nin emisyonlarını 2030 yılına kadar yarı yarıya azaltacağına yemin etti. Mevzuat olmadan, Bay Biden’ın taleplerini karşılamak olanaksız olacak. iklim hedefleri.

Kaliforniya, Santa Barbara Üniversitesi’nde çevre politikası profesörü olan ve iklim mevzuatı mevzusunda Kurultay Demokratlarına tavsiyelerde bulunan Leah Stokes, “Hedeflerimize ulaşmayacağız, nokta” dedi.

Bay Manchin için, “Dürüst olmak gerekirse, kendi torunlarının gözlerinin içine iyi mi bakacağını bilmiyorum” dedi.

Bu haftanın başlangıcında Bay Manchin, en büyük endişesinin pompadaki fiyat ve daha çok fosil yakıt ihtiyacı bulunduğunu söylemiş oldu. “Benzin fiyatını iyi mi düşürürüz?” dedi. “Enerji vakasından fakat daha fazlasını üretmeden yapamazsınız. Daha çok fosil üretmek istemeyen insanoğlu var ise, o süre bir sorununuz var anlama gelir. Bu bir tek gerçek. Bunu yapmak zorundasın.”

Çarşamba günü, ülkenin enflasyon oranını yüzde 9,1 ile bir senenin en yüksek oranı olarak gösteren verilerin yayınlanmasından sonrasında, Bay Manchin yapmış olduğu açıklamada, “Kurultay’deki bazılarının harcama beklentileri ne olursa olsun, bir ülkeyi ziyaret eden hepimiz için açıktır. Bu enflasyon ateşine daha çok yakıt ekleyemeyeceğimiz bir bakkal yada benzin istasyonu.”

Bay Manchin’in sözcüsü Sam Runyon, Perşembe gecesi pozisyonunu tartışmayı reddetti ve senatörün “masadan uzaklaşmadığını” ekledi. Sadece görüşmelere katılan kişiler, yolun sonuna geldiklerine inandıklarını söylediler.

Beyaz Saray yetkilileri Perşembe gecesi oldukça sayıda çağrıya cevap vermedi.

İklim aktivistleri bir buçuk senedir kendilerini Bay Manchin’in Lucy’sine Charlie Brown olarak tanımlıyorlar. Birçok Demokratın bir antak kalma olabileceğine inanılmış olduğu şeye birkaç kez yaklaştılar, sadece Bay Manchin’in son anda desteğini geri çektiğini görmek için.

Fakat kim bilir geldiğini görmeleri gerekirdi.

Bay Manchin bir keresinde, Bay Obama’nın iklim planında bir kurşun deliği attığı bir kampanya reklamı yayınlamıştı. Böylece Bay Biden, ülke tarihindeki en iddialı iklim değişikliği planını yürürlüğe koyma sözü vererek göreve vardığında, Bay Manchin’in en büyük engeli olacağını biliyordu.

Bay Biden ve Senato Demokratları, başlangıçta Bay Manchin’e yaklaştı. Geçen bahar, Beyaz Saray sıhhat ve iklim eylemlerini içeren 2 trilyon dolarlık kapsamlı bir harcama ve toplumsal siyaset tasarısı yazmaya başladığında, Oregon Demokratı ve Senato Finans Komitesi başkanı Senatör Ron Wyden Batı Virjinya meslektaşına ulaştı.

Bay Wyden, iklim mevzuatının özünü yazmakla suçlandı – rüzgar ve güneş enerjisi üreticileri ve tüketicileri ile elektrikli vasıta alıcıları için ortalama 300 milyar dolarlık vergi kredisi. Bu, iklim değişikliğiyle savaşım için ABD’nin yapmış olduğu en büyük harcama olacaktır.

Bay Wyden, vergi paketini Batı Virjinya’nın destekleyeceği şekilde şekillendirmek için Bay Manchin’in girdilerini aradı. Bay Manchin zorunlu kaldı: Bay Wyden’a paketi kendi özelliklerine bakılırsa tekrardan yazmasını söylemiş oldu, böylece vergi kredileri hem de nükleer enerji ve karbon soruşturma ve soyutlama için de kullanılabilir, hemen hemen ticari olarak uygulanabilirliği kanıtlanmamış, sadece hemen hemen olgunlaşmamış bir teknoloji. bu kuramsal olarak kömür, petrol yada gaz yakan enerji santrallerinin iklim ısınma emisyonları olmadan çalışmaya devam etmesine izin verebilir.

Değişimler iklim dostu olmaktan daha azdı, sadece Bay Wyden, Bay Manchin’in desteğini güvence altına almaya destek olacağına inandığını söyleyerek onları kabul etti.

Bununla birlikte, öteki Demokratlar, temiz enerji standardı olarak malum, kömür ve gazla çalışan elektrik santrallerini değiştirebilmek için elektrik hizmetlerine ödeme meydana getirecek ve yapmayanları cezalandıracak olan tasarı için daha da iddialı bir iklim hükmü hazırlıyorlardı. Geçen yaz New York’tan Senatör Chuck Schumer ile imzalanan hususi bir notta, çoğunluk lideri, Senato enerji ve organik kaynaklar komitesinin başkanı Bay Manchin, programın tasarımı üstünde kontrolü güvence altına aldı.

Peşinden Aralık ayında Bay Manchin, genel harcama paketine oy veremeyeceğini söyleyerek müzakerelerden tamamen çekildi. Görüşmeler aylardır ölüydü.

Bay Manchin ve öteki Demokratlar, yenilenebilir enerji ve elektrikli araçlar için 300 milyar dolarlık vergi kredisine dayalı gelecekteki bir antak kalma olasılığını açık bıraktılar. Sadece Bay Manchin, harcamaların kesilmesinde ve fosil yakıtların – kömür, gaz ve petrolün – dahil edilmesinde ısrar etti. Kışın bahara dönmesi ve Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşının enerji piyasalarını sarsması ve gaz fiyatlarının yükselmesiyle bu talepler daha da terfi etti.

İlerici Siyaset Enstitüsü’nün stratejik danışmanı Paul Bledsoe, “Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, Manchin’e üstün dereceli enflasyon benzer biçimde büyük bir yeni pazarlık yetkisi verdi” dedi. Bu, “dinamiği değiştirdi” dedi.

Geçtiğimiz haftalarda Demokratlar, iklim paketi üstünde Bay Manchin ile nihayet bir anlaşmaya yaklaştıklarını düşündüler. Fakat gene de talepleri vardı: Elektrikli vasıta vergi kredilerindeki milyarlarca doları ortadan kaldırmak istiyordu. Bay Wyden ile beraber oluşturduğu temiz enerji vergi paketini tekrardan işlemek istedi ve geliştiricilere yatırımlarından sonrasında telafi edebilecekleri vergi kredileri yerine direkt temiz enerji ödemeleri vermeye yönelik bir planın içini boşalttı.

Personel, Bay Schumer’in her talebi ve daha fazlasını kabul ettiğini söylemiş oldu. O gecenin ilerleyen saatlerinde Bay Schumer ile konuşan iklim aktivistlerine bakılırsa, çoğunluk lideri Perşembe akşamına kadar bir anlaşmanın mümkün bulunduğunu düşündü.

Beyaz Saray, Bay Manchin’e de tavizler verdi.

Bu ay, İçişleri Bakanlığı, Bay Biden’ın federal sularda yeni sondajı sona erdirme kampanyası sözüne karşın, Meksika Körfezi ve Alaska’da 11 yeni açık deniz petrol ve gaz kiralama satışı olasılığını teklif etti. Bay Manchin. Beyaz Saray ek olarak, Bay Manchin’in oylarını kazanmak için Batı Virginia’daki bir gaz boru hattı benzer biçimde öteki fosil yakıt projelerine izin verilip verilmeyeceğini tartıyordu.

Birkaç yönetim yetkilisine bakılırsa, yönetim, duyarlı müzakereler esnasında Bay Manchin’i kızdırmamak için petrol ve gaz tesislerinden gelen metan, cıva ve öteki kirleticilere yönelik federal kuralları erteledi. Bu, uzun olabilen bir düzenleme sürecinde iki yıl kaybedildi.

Aktivistler kendilerini iğrenç hissettiklerini söylediler.

İklim savunuculuğu grubu Evergreen Action’ın yönetici direktörü Jamal Raad, Bay Manchin için “Adil bir yargıcı benzer biçimde davrandı” dedi. “Torunlarından bahsetti. Tüm bunların saçmalık olduğu ortaya çıktı. Kömür şirketinin kârını ve gezegenimizin geleceği için kendi siyasal geleceğini umursuyor.”

Hanımefendi Runyon, Bay Raad’ın yorumlarına yanıt vermedi.

Bay Manchin ile müzakerelerin çökmesi, ABD Yüksek Mahkemesi’ndeki tutucu çoğunluğun, Çevre Koruma Ajansı’nın enerji santrallerinden meydana gelen karbon emisyonlarını düzenleme kabiliyetini sınırlamasından iki hafta sonrasında geldi. Karar, EPA’nın sera gazı emisyonlarını düzenleme yetkisine dokunulmamış olsa da, ajansın, en fazla karbondioksit üreten kömürle çalışan santralleri kapatmaya zorlayacak yada kamu hizmetlerini rüzgara geçmeye zorlayacak kadar geniş düzenlemeler yazma girişimini engelledi. fosil yakıtlardan güneş ve öteki temiz kaynaklar.

Mahkeme sonucu, Kurultay’deki blokajla birleştiğinde, idareye, Bay Biden’ın hedeflerini karşılamaya yetmeyecek olsa da, iklim ısınma kirliliğini azaltmak için hala birkaç yol bırakıyor.

EPA, petrol ve gaz kuyularından sızan kuvvetli bir sera gazı olan metanı denetlemek için daha katı düzenlemeler çıkarmayı planlıyor. Ve cıva, duman ve kurum benzer biçimde enerji santralleri tarafınca üretilen öteki kirlilik türleri üstünde daha katı sınırlamalar planlıyor. Buradaki düşünce, bu kirleticilerin ortadan kaldırılmasının, elektrik tesislerini kömür yakan enerji santralleri benzer biçimde en kirli tesisleri temizlemeye yada kapatmaya zorlayabileceğidir.

Ve yönetim, yüksek mahkemedeki elektrik santrali davasında başarı göstermiş olan aynı davacıların birçoğunun daha katı egzoz borusu standartlarına meydan okuması beklenmesine karşın, vasıta egzoz borularından meydana gelen emisyonlar üstündeki sınırları sıkılaştırma niyetinde.

Podesta, “Gezegende havlu atamayız, bu yüzden Biden’ın tüm yetkisini gelecek için şiddetle savaşmak için kullanımı her zamankinden daha mühim” dedi.

Kurultay, rüzgar ve güneş enerjisi ve elektrikli araçlar için vergi indirimlerini uzatmak için yasayı hala geçirebilir, sadece bu büyük olasılıkla Cumhuriyetçi desteği gerektirecektir.

Federal düzeyde durdurulan fiil, kendi iklim planlarıyla ilerleyen düzinelerce eyalete ışık tutuyor. Bunların başlangıcında, 2045 yılına kadar elektriğinin yüzde 100’ünün karbondioksit üretmeyen kaynaklardan üretilmesini talep eden Kaliforniya geliyor.

Öteki yirmi bir eyalette bu temiz elektrik standardının bazı versiyonları var ve birçoğu daha da katı versiyonlar için mevzuat geliştiriyor. Kaliforniya’nın ek olarak, eyalette satılan tüm yeni otomobillerin 2035 yılına kadar elektrikli yada sıfır emisyonlu olmasını gerektiren, ülkede bir ilk düzenlemeyi tamamlaması umut ediliyor. Öteki on yedi eyalet de aynı kuralı benimsemeye hazır.

Emily Cochrane Washington, DC’den katkıda bulunan raporlama

Kadıköy masöz -