Başmüfettiş, Gizli saklı Servis Metin Mesajlarının 6 Ocak’ta Silindiğini Söylemiş oldu

WASHINGTON – Geçen yıl Capitol’e 6 Ocak saldırısı esnasında Gizli saklı Servis ajanları tarafınca gönderilen ve alınan metin mesajları silindi, bir genel müfettiş Perşembe günü yapmış olduğu açıklamada, saldırıyı araştıran Meclis komitesinden kaygı uyandırdı.

The New York Times tarafınca elde edilmiş bir mektupta, Gizli saklı Servis’in ana kurumu olan İç Güvenlik Bakanlığı genel müfettişi, genel müfettişten sonrasında bile ajanların metinlerinin çoğunun bir aygıt değişiklik yapma programının bir parçası olarak silindiğini bildirdi. 6 Ocak vakalarıyla ilgili soruşturmasının bir parçası olarak onları talep etmişti.

Mektup daha ilkin The Intercept tarafınca bildirildi.

Mississippi Demokratı ve hem 6 Ocak komitesi hem de Meclis İç Güvenlik Komitesi başkanı Temsilci Bennie Thompson, Perşembe günü genel müfettişten silinen metin mesajlarını bildiren bir mektup aldığını söylemiş oldu.

Bay Thompson bir röportajda “Bu kaygı verici” dedi. “Bu tutarsızlığın iyi mi oluştuğu hakkında daha çok informasyon edinmemiz bizim için mühim.”

Bir açıklamada, Gizli saklı Servis, Ocak 2021’de evvel planlanmış üç aylık bir “sistem geçişinin” bir parçası olarak “bazı telefonlar” hakkında verileri “kaybettiğini” söyleyerek, genel müfettişin bulgularının bazı bölümlerine itiraz etti, sadece bununla ilgili hiçbir metin olmadığını savundu. Soruşturma “göçte kaybolmuştu”.

Ajans, projenin, verileri korumak için genel müfettişten bildirim almadan ilkin devam ettiğini ve metin mesajlarını “fena niyetli olarak” silmediğini söylemiş oldu.

Haber, 6 Ocak komitesinin, Ellipse’deki konuşmasının 6 Ocak’ta sona ermesinden kısa bir süre sonrasında zırhlı Suburban SUV’unda meydana gelen eski Başkan Donald J. Trump ve Gizli saklı Servis’in karıştığı bir vakası araştırırken geldi.

Beyaz Saray’ın eski bir yardımcısı olan Cassidy Hutchinson, panelden ilkin, üst düzey bir Beyaz Saray yetkilisinin kendisine Bay Trump’ın güvenlik ekibinin onu Capitol’e götürmeyi reddetmesi üstüne öfkelendiğini söylediğini beyan etti.

Hanımefendi Hutchinson, Beyaz Saray genelkurmay başkan yardımcısı Anthony M. Ornato tarafınca kendisine destekçilerine katılmak için Capitol’e gidemeyeceğini söylediğinde Bay Trump’ın aracının direksiyonunu tutmaya çalıştığını söylediğini söylemiş oldu. bazılarının silahlı olduğu söylendi. Hanımefendi Hutchinson ek olarak Bay Ornato’nun kendisine başkanın baş Gizli saklı Servis ajanı Robert Engel’e “attığını” söylediğini söylemiş oldu.

İsminin açıklanmaması kaydıyla konuşan Gizli saklı Servis yetkilileri, hesabındaki bazı ayrıntılara itiraz etti. Sadece yetkililer Bay Engel, Bay Ornato ve Suburban sürücüsünün komite önünde yeniden ifade vermeye ve Hanımefendi Hutchinson’ın ifadesinin başka bir unsurunu doğrulamaya hazır olduklarını söylediler: Bay Trump, ajanlarından onu Capitol’e götürmesini istedi. gitmenin fazlaca tehlikeli bulunduğunu vurguladıktan sonrasında.

Hem Bay Engel hem de Bay Ornato, Hanımefendi Hutchinson’ın ifadesinden ilkin komitenin müfettişleriyle konuşmuşlardı. Bay Thompson Perşembe günü, her iki insanın da başka bir röportaj için gelmediğini, sadece panelin kendileriyle tartışmakta bulunduğunu söylemiş oldu.

Komite ek olarak, o gün başkanlık konvoyunun bir parçası olan Washington Metropolitan Polis Departmanından bir memurla röportaj yapmış oldu ve panele, Bay Trump’ın Elips’ten ayrılmasının, Capitol’e gitmesine izin verilmemesine duyduğu hiddet sebebiyle ertelendiğini söylemiş oldu. Memurun ifadesine aşina iki şahıs.

Işyar, Bay Trump ile beraber SUV’da değildi, sadece tartışmayla ilgili iletişimleri duydu ve olayın meydana geldiğini doğruladı, insanoğlu söylemiş oldu. Memurun ifadesi daha ilkin CNN tarafınca rapor edildi.

Gizli saklı Servis metin mesajlarıyla ilgili izahat, İç Güvenlik Bakanlığı genel müfettişi Joseph V. Cuffari’den geldi. Çarşamba günü bakanlık üstünde yargı yetkisine haiz Meclis ve Senato komitelerine yazdığı mektupta, 5 Ocak ve 6 Ocak 2021 tarihindeki birçok Gizli saklı Servis kısa mesajının “bir aygıt değişiklik yapma programının parçası olarak silindiğini” söylemiş oldu.

Bay Cuffari, genel müfettişliğin 6 Ocak’ta soruşturma başlatmasının arkasından metinlerin silindiğini ve teşkilattan elektronik yazışma talep ettiğini yazdı. Ek olarak, Gizli saklı Servis mensubunun, ilkin departman avukatlarının incelemesine gerek kalmadan ofisine kayıtları vermeyi reddettiğini ve bunun “haftalarca devam eden gecikmelere” ve “karışıklığa” niçin bulunduğunu söylediği bir süreç bulunduğunu bildirdi.

Kadıköy masöz -