ABD’de Covid Hastanelerine Yatışlar Arttıkça, Hemşirelik Yetersizlikleri Kötüleşiyor

Amerikan hastaneleri bir kez daha koronavirüs hastalarıyla doluyor – sadece onlara bakacak hemşirelerle değil. Uzmanlar, ülkedeki kronik kayıtlı hemşire kıtlığının ülkenin bazı bölgelerinde asla olmadığı kadar fena bulunduğunu ve daha da kötüye gitme emareleri gösterdiğini söylüyor.

Hastaneye yatışlar son haftalarda istikrarlı bir halde arttı ve hastanelerde koronavirüs bulaşan günlük averaj insan sayısı 39.000’i aşarak Mart başındaki ilk Omicron dalgalanmasının son günlerinden bu yana en yüksek düzey oldu. Artış, büyük seviyede, daha önceki enfeksiyonlardan yada aşılardan bazı antikorlardan kaçınmada en iyisi olan ve hızla yayılan bir Omicron alt varyantı olan BA.5 tarafınca yönlendiriliyor.

Sadece artan gereksinim karşısında ülke genelindeki hastaneler hala kafi hemşire bulamadıklarını söylüyor.

New York’taki Mount Sinai Hastanesi’nde kayıtlı bir hemşire ve New York Eyalet Hemşirelik Derneği yönetim kurulu üyesi Matthew Allen, New York Eyaletinde, kıtlığın “tüm zamanların en yüksek seviyesinde” bulunduğunu söylemiş oldu. Bay Allen, geçen hafta itibariyle Mount Sinai’nin hastane ağının tek başına 71 doldurulmamış kayıtlı hemşire ve pratisyen hemşire pozisyonuna haiz bulunduğunu belirterek, “Bu, daha ilkin asla olmadığı kadar zamanı” dedi.

Massachusetts Sıhhat ve Hastane Derneği tarafınca kısa sürede meydana getirilen bir ankete nazaran, Massachusetts’teki akut bakım hastanelerindeki hemşirelik işlerinin ortalama yüzde 14’ü doldurulmamıştır, bu eksiklik 2019’dan bu yana iki katına çıkmıştır. Dernek, eyaletteki hastanelerde 5.000’den fazla doldurulmamış hemşirelik pozisyonu buldu.

Boşlukları kapatmak için hastaneler yeni işe alınanlar için mali teşvikler sunuyor, daha çok özgür hemşire getiriyor ve bazı durumlarda yeterince personel sağlayamayacakları hizmetleri kesiyor.

Doğu Şimal Carolina’da 49 yataklı bir tesis olan Martin General Hospital, bu hafta yoğun bakım ünitesini hemşire bulma zorluğu sebebiyle Ağustos ayından itibaren geçici olarak kapatacağını söylemiş oldu.

Hastanenin CEO’su John Jacobson yapmış olduğu açıklamada, “Kırsal alanlarda eleştiri kıtlık seviyeleri daha da zorlayıcı” dedi.

Stafford Springs, Conn.’daki Johnson Memorial Hastanesi’nde yatarak ve ayaktan ameliyatlar 9 Haziran’dan bu yana durduruldu. Hastane Çarşamba günü, yatan hasta cerrahi hizmetlerini kalıcı olarak durdurmaya çalışacağını ve doğum ve doğum birimini kısmen kapatacağını söylemiş oldu. Hastane sözcüsü Mary Orr’a nazaran, personel sıkıntısı sebebiyle.

Eyaletteki 200’den fazla hastaneyi ve sıhhat sistemini temsil eden Florida Hastaneler Birliği’nin başkanı Mary Mayhew, Florida’daki hemşire kıtlığının hastanelerin on senelerdir yaşamış olduğu “muhtemelen en fena” bulunduğunu söylemiş oldu.

Kadın Mayhew, probleminin bir kısmının, oldukça sayıda hemşirenin, geçici ve sözleşmeli hemşire olarak daha çok para kazanmak için tertipli hastane işlerinden ayrılan oldukça sayıda olması bulunduğunu söylemiş oldu. “Yüzde 25 ila 30 içinde bir ciro oranımız var, bu verileri takip ettiğimiz on yıllarda gördüğümüz en yüksek oran” dedi.

Kadın Mayhew, derneğe üye hastanelerin bir zamanlar asgari düzeyde olan geçici hemşirelik personeline olan güveninin 2019’dan bu yana beş kattan fazla arttığını söylemiş oldu.

Bir hastane sözcüsü, Florida’daki bir sıhhat sistemi olan Broward Health’in 20.000 dolara kadar ikramiye ve öteki teşvikler sunarak 400 boş hemşirelik pozisyonunu doldurmaya çalıştığını söylemiş oldu.

Hemşirelere olan talebin ABD Birleşik Devletleri’nde mühim seviyede artmaya devam etmesi umut ediliyor. McKinsey danışmanlık şirketi, Mayıs ayında yayınladığı bir raporda, ülkenin 2025 yılına kadar 450.000 hemşire sıkıntısıyla karşı karşıya kalabileceğini öngörmüştü.

Hastanelerdeki boşlukları birkaç hafta yada ay süresince doldurmak için personel ajansları tarafınca kent dışından getirilen gezi hemşirelerine olan talep, 2021’de üstün dereceli seviyeye tırmandı ve bu senenin başlarında birazcık düştükten sonrasında, o zamandan beri yeniden istikrarlı bir halde yükseliyor. May, ülkenin en büyük gezi hemşiresi sağlayıcılarından önde gelen Aya Healthcare’in grup başkanı April Hansen’e nazaran.

Kadın Hansen, “Bir hız treni gibiydi” dedi. “Şu anda talebin, pandemi öncesi zamanlarda mevcud durağan(durgun) durum talebinin iki katından fazla olduğu bir zamandayız.”

Gezi hemşirelerinin maaşlarının, pandemi başlamadan evvelkinden yüzde 20 daha yüksek bulunduğunu ve bir noktada pandemi öncesi ortalamanın ortalama iki katına çıktığını söylemiş oldu.

Aya Healthcare ücretler mevzusunda net olmayı reddederken, başka bir personel şirketi olan Vivian Health, Haziran ayında yapmış olduğu bir raporda, gezi hemşiresi maaşı için ulusal ortalamanın haftada 3,004 dolar bulunduğunu ve bundan önceki senenin averajı olan 2,450 dolardan yüzde 23’lük bir artış bulunduğunu söylemiş oldu.

Kadıköy masöz -