10 Yaşındaki Kızın Kürtajını Tabip Bilgilendirdi

10 yaşındaki bir saldırı kurbanına kürtaj bakımı sağlamış olduğu için ulusal dikkat çeken Indiana hanım doğum uzmanının bir avukatı Perşembe günü, doktorun davayla ilgili “her türlü uygun ve uygun eylemi” yaptığını söylemiş oldu – bunu bildirmek için lüzumlu formları doldurmak da dahil olmak suretiyle. Indiana başsavcısının iddialarının aksine, eyalet yetkilileriyle kürtaj.

Indianapolis’te kürtaj yaptırmak için Ohio’dan eyalet sınırlarını geçen saldırı kurbanının davası, ülkenin hararetli kürtaj tartışmasında mühim bir mevzu haline geldi. Ohio başsavcısı da dahil olmak suretiyle sağdaki birçok şahıs, Indiana hanım doğum uzmanı Dr. Caitlin Bernard tarafınca paylaşıldığında, başlangıçta hikayenin doğruluğundan kuşku etti. Öykü, kıza saldırı etmekle suçlanan insanın tutuklanmasının arkasından doğrulandı. Gene de Dr. Bernard araştırma altında kaldı.

Indiana Başsavcısı Todd Rokita Çarşamba günü Fox News’e Dr. Bernard’ı soruşturmayı amaçladığını söylemiş oldu ve lüzumlu raporları sunmadığını öne sürdü.

Bay Rokita, “Informasyon topluyoruz, konuşurken kanıt topluyoruz ve rapor vermemesi durumunda ehliyetine bakmak da dahil olmak suretiyle bununla sonuna kadar savaşım edeceğiz” dedi. bir röportajda söylediIndianapolis’te çalışan Dr. Bernard’a “tabip benzer biçimde davranan ve rapor vermeme geçmişi olan bir kürtaj aktivisti” olarak hücum etti.

Sadece The New York Times tarafınca elde edilmiş bir belge, Bay Rokita’nın iddiasıyla çelişiyor benzer biçimde görünüyor. Indiana Sıhhat Departmanı ve Çocuk Hizmetleri Departmanına sunulan bir “Sonlandırılmış Gebelik Raporu” olan belge, Dr. Bernard’ın kürtaj ilacı sağladığını belirtiyor – evde yada herhangi bir yerde alınabilen ve izin verilen iki hap kombinasyonu hamileliğin ilk 10 haftasında kullanım için – 30 Haziran’da 10 yaşındaki bir hastaya. Rapor, Indiana’nın üç günlük raporlama gereksinimi içine giren 2 Temmuz tarihindeki.

Dr. Bernard’ın avukatı Kathleen DeLaney Perşembe günü yapmış olduğu açıklamada, Bay Rokita ve diğerlerine karşı “yasal işlem yapmayı düşündüğünü” ve “gerçeklerin hepsinin zamanı erişince ortaya çıkacağını” da sözlerine ekledi.

Bay Rokita’nın bir sözcüsü Perşembe gecesi ofisinin kanıt toplamaya devam ettiğini ve “bu konudaki yasal incelememizin açık bulunduğunu” söylemiş oldu.

İlk olarak The Indianapolis Yıldız’da ortaya çıkan Ohiolu kızın hikayesi, Yüksek Mahkeme’nin Roe v. Wade davasında güvence altına alınan anayasal kürtaj hakkını iptal etme kararının arkasından en savunmasız kişilerin kürtaj hizmetlerine ulaşmasındaki zorluklara keskin bir ışık tuttu.

Ohio yasaları, çoğu zaman ortalama altı haftalık hamilelikte, fetal kardiyak aktivite tespit edildikten sonrasında neredeyse tüm kürtajları yasaklar. Kızın davasına aşina bir doktora ve bir mahkeme duruşmasından alınan ifadeye nazaran, ailesi onu kürtaj yaptırmak için Indiana’ya götürdü, burada prosedürün 22 haftaya kadar yasal olduğu.

Başkan Biden, Ohio kızını bazı eyaletlerde kürtaj yasaklarının acımasızlığına örnek olarak gösterdi. “Tecavüze uğradı, altı haftalık hamile. Aslına bakarsanız travmatize. Başka bir eyalete gezi etmek mecburiyetinde bırakıldı” dedi Bay Biden geçen hafta kürtajla ilgili bir yürütme emrini imzalarken.

Kürtaj karşıtları ve bazı sağ eğilimli kuruluşlar, hikayenin doğru olup olmadığı mevzusunda kuşku uyandırdı. Wall Street Journal’ın “Onaylamak için Oldukca İyi Bir Kürtaj Hikayesi” başlıklı bir başyazısı, başkanın “önyargılı bir kaynaktan gelen beklenmedik bir habere onay mührünü” koyduğunu iddia etti.

Sadece vurgunculuk Çarşamba günü, 27 yaşındaki Ohio’lu bir insanın tecavüzle suçlanıp tutuklandığının ortaya çıkmasıyla sonlandı. (Mecmua ondan sonra başyazısının üstünde bir editörün notunu yayınladı.)

Dr. Bernard tarafınca doldurulan biçim, babanın ortalama yaşını 17 olarak listeler. Doktorlar çoğu zaman en iyi tahminlerini, hamileliğin bir istismar sonucu olduğu vakit yaparlar ve fail hakkında oldukça azca şey biliniyor olabilir.

Dava ek olarak, kürtajla ilgili eyalet yasalarının bir araya gelmesiyle hastalara bakmaya devam eden Dr. Bernard benzer biçimde tıp uzmanlarının güvenlik açıklarını da ortaya çıkardı. Dr. Bernard, Çarşamba gecesi Twitter’da karşılık verdi.

“Cinsel hücum ve istismardan kurtulan hepimiz için kalbim kırılıyor. Ülkemizin bizlere en oldukça gereksinim duydukları anda onları yüzüstü bırakmasına oldukça üzülüyorum” dedi. yazdı. “Doktorlar, insanlara gereksinim duydukları tıbbi bakımı, gereksinim duydukları yerde ve zamanda verebilmelidir.”

Indiana yasalarına nazaran, 16 yaşından ufak bir hastada kürtaj meydana getiren tabip, bunu üç gün içinde hem Indiana Sıhhat Bakanlığı’na hem de Çocuk Hizmetleri Departmanına bildirmelidir, sadece tüzük, hastanın kürtaj yaptırması durumunda bunun değişip değişmeyeceğini belirtmez. il dışından yönlendirildi.

Indiana’da bir OB-GYN ve Üreme Sağlığı için Doktorlar grubunun yönetim kurulu üyesi Dr. Katie McHugh, “Bu yasalar bizi tuzağa düşürmek için tasarlandı” dedi.

Dr. McHugh, kürtaj sağlayıcılarının, bilhassa de kürtaj karşıtı yasa koyucular tarafınca yönetilen eyaletlerdekilerin, kürtaj düzenlemelerinde ortaya konan kati raporlama gereklilikleri mevzusunda uzun süredir davranışlarında ölçülü olduklarını söylemiş oldu.

“Bu kürtaj raporlama gereklilikleri, gerçek suçlular yerine sağlayıcıyı suçlu hale getirmeye çalışıyor” dedi. “AG’nin yorumları evlatları korumakla ilgili değil; kürtaj sağlayıcılarını hedef alıyorlar.”

Avukat Hanımefendi DeLaney, Dr. Bernard’ın “hastalarına mümkün olan en iyi bakımı sağlamak için her gün yapmış olduğu benzer biçimde, bu davada ilgili tüm siyaset, prosedür ve düzenlemeleri izlediğini” söylemiş oldu.

Hasta mahremiyeti yasaları da dahil olmak suretiyle hiçbir yasayı ihlal etmedi ve işvereni tarafınca disiplin cezasına çarptırılmadı” dedi.

Kadıköy masöz -